5. 6. 2020

Civilizace pěstující lány obilí vyschly a nám to hrozí, říká přírodovědec

Hlavním motorem klimatických změn je rozsáhlé odlesňování, odvodnění a pěstování špatných plodin na polích. Tvrdí to Jan Pokorný, ředitel třeboňské společnosti ENKI, která se zabývá aplikovaným výzkumem v oblasti solární a krajinné energetiky, rybničního hospodaření, hospodaření s vodou v krajině či využití přírodních i umělých mokřadů.

„Už více než dvacet let se snažím zkoumat krajinu a způsoby, jakými nakládá se slunečním zářením. A jak to může ovlivňovat člověk. Všechny výzkumy nasvědčují tomu, že vysychání pevnin má mnohem ničivější dopad na světové klima, než se říká,“ upozorňuje Pokorný. Už dlouho si podle něj uvědomujeme, že nejen v Česku, ale celosvětově chybějí základní znalosti o tom, jak člověk ovlivňuje distribuci slunečního záření tím, jak mění hospodaření v krajině. Je pozdě si to vyříkávat na vědecké úrovni, je pozdě aplikovanou vědou mluvit k parlamentům a ministerstvům.

„Proto se snažíme toto říkat už na školách. A zjišťujeme, že lidé vycházejí základní školu a nevědí, co je transpirace. Bohužel – a těm, kdo to vědí, se omlouvám – myslím, že to neví ani řada čtenářů. Je to základní klimatizační efekt rostlin, stromů, lesů. Stromy pohlcují sluneční energii a pomalu produkují vodní páru. Tím ochlazují prostředí. Pro klima je zásadní přechod mezi vodou a vodní párou, která v noci vystoupá do výšky, ochladí se a zkondenzuje a zase spadne dolů. Jenže když les nahradíme polem, schopnost pohlcování energie se snižuje. Pole se oteplí a nad nimi vznikají víry teplého vzduchu, které navíc odhánějí mraky. Pokud schopnost krajiny pohlcovat teplo narušíme, stane se to, že od sebe později začne mraky vlastně odhánět a pořád dále vysychá,“ konstatuje Pokorný.

Celý text rozhovoru s Janem Pokorným viz: Odkaz na článek, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

 

 

31.7.2018 9.05, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5