16. 10. 2019

Chystá se zpoplatňování vodáků?

Chystá se zpoplatňování vodáků? Zdá se, že byl vypuštěn první zkušební balónek a čeká se na reakci veřejnosti. Některá jihočeská města, kterými protéká Vltava, by totiž přivítala poplatek za splavnění řeky. Získané peníze by mohly například pokrýt náklady na odstraňování odpadků kolem řeky. Novinářům to v úterý řekl místostarosta Vyššího Brodu Jan Straka.

Dodal, že celý projekt je zatím na začátku a zatím mimo jiné není jasné, kdo by poplatky vybíral. Zda by tuto záležitost řešily obce, kraj nebo Povodí Vltavy.

“I když je to teprve v počátcích, určitě by poplatek nebyl nějak zásadně vysoký. Bavíme se třeba o částce 50 korun za loď,” uvedl Straka. Řekl, že zástupci Vyššího Brodu se o projektu bavili například s Českým Krumlovem. Právě tato dvě města v létě zažívají na Vltavě asi největší nápor vodáků. Ve Vyšším Brodě většina turistů splouvání začíná a přibližně 30 kilometrů vzdálený Český Krumlov patří mezi nejvyhledávanější lokality na této řece.

Straka uvedl, že existuje několik možností, jak by mohli turisté poplatek hradit. Například by jej platili v místě, kde plavbu zahájí. “Nebo by se jednalo o formu jakéhosi mýtné, že by se platilo při proplutí určitými body,” uvedl.

Stále větším problémem spojeným s vodní turistikou je hromadění odpadů, které na jaře a na podzim odstraňují většinou dobrovolníci. Plastové i papírové odpady se nacházejí na březích řek i v jejich korytech. Podle některých nárůst způsobuje občerstvení formou plovoucích barů. “Když po sezoně čistíme řeku, přesně poznáme, kde tyto provozovny stály. Na dně kolem nich je vždy výrazně větší množství odpadu,” uvedl vedoucí informačního centra Vyšší Brod Karel Troják.

Podle odhadů spluje od jara do podzimu Vltavu asi 300.000 lidí. Nejvíce jich bývá na řece v období blížících se červencových svátků.

Zdroj: ČTK

3.7.2019 7.19, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

RN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁKRN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Říjen 2019 >>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3