7. 4. 2020

Chrudim chce soudně získat informace z valné hromady vodáren

Chrudim podá žalobu na společnost Vodovody a kanalizace Chrudim. Chce se domoci informací z valné hromady a o hospodaření firmy. Podání žaloby schválila rada města, řekl dnes novinářům starosta František Pilný (ANO). Chrudim je největším akcionářem vodáren, ale nemá zastoupení v jejím představenstvu. Jeho předseda, starosta Hlinska Miroslav Krčil (bezpartijní za ČSSD) na stanovisku firmy trvá.

“Dopisovali jsme si, chtěli jsme informace, u některých už nám napsali rozhodnutí, že nám je neposkytnou. Tvrdí, že společnost není osoba povinná podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Necháme soud, ať rozhodne,” uvedl Pilný.

Podle něj se valná hromada neuskutečnila podle pravidel. Chrudim chtěla předložit hlasovací lístky z jednání, o výsledku hlasování má totiž pochyby. Pokud by se společnost nakonec rozhodla městu vyjít vstříc, může město žalobu stáhnout.

Krčil ČTK řekl, že Pilný žádal o informace o tom, jak který z akcionářů, tedy měst a obcí, na valné hromadě hlasoval. “Jsme přesvědčeni o tom, že bychom tyto informace poskytovat neměli. Pan starosta si může akcionářům zavolat sám a mohou mu to sami říct, budou-li chtít,” uvedl Krčil. Podle něj mohla Chrudim hlasování napadnout přímo na valné hromadě nebo po ní.

Chrudim chce získat také další informace. “Například o tom, kolik dotací čerpají, kolik sítí spravují, kolik obyvatel obhospodařují, abychom byli schopni udělat porovnání hospodaření chrudimských vodáren s jinými vodárnami v okolí,” uvedl Pilný.

Předsedou představenstva vodárenské firmy se loni v létě stal starosta Hlinska Miroslav Krčil, který nahradil ve funkci bývalého místostarostu Chrudimi Jana Čechlovského. Z dozorčí rady byl také odvolán předchozí starosta Chrudimi Petr Řezníček. V představenstvu tak nyní kromě Krčila zasedají zástupci Slatiňan, Heřmanova Městce a Luže. Pilného valná hromada zvolit do představenstva firmy odmítla, od té doby je v představenstvu jedno místo neobsazené.

V prosinci 2018 představenstvo podle Pilného rozhodlo, že vodárny nebudou v Chrudimi investovat. ČTK to potvrdil i Čechlovský, upozornil ale na to, že za omezením investic v okresním městě je i nutnost koordinovat akce vodáren a radnice, někdy mohou být na vině i podmínky, které požaduje stavební úřad. “Tento stav trvá, myslíme si, že je to cílené obcházení města Chrudim coby největšího akcionáře,” řekl Pilný.

Krčil to popírá a naopak uvedl jako příklad investic v Chrudimi rozsáhlou rekonstrukci vodovodu a kanalizace na Palackého třídě a v ulici Obce Ležáků zhruba za 50 milionů korun. Ta se uskutečnila v roce 2017.

Chrudim drží ve společnosti téměř 21 procent akcií. Například Hlinsku patří 16,2, Luži 8,1 a Slatiňanům 4,4 procenta stejně jako Heřmanovu Městci.

Chrudimské vodárny uzavřely v roce 2005 smlouvu se společností Energie AG, která vodárenskou a kanalizační síť provozuje. Současná koalice na chrudimské radnici ji považuje za nevýhodnou, mimo jiné proto, že blokuje přístup k evropským dotacím. Radnice by ji chtěla vypovědět, smlouva však platí do roku 2030.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: vakcr

26.2.2020 9.09, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JINOŠOVSKÉ ÚDOLÍJINOŠOVSKÉ ÚDOLÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3