17. 7. 2019

CHKO Český ráj bude mít svůj Dům přírody

Ministr životního prostředí Richard Brabec otevře v pondělí 4. 4. 2016 v Dolánkách u Turnova Dům přírody Českého ráje. Informovala o tom dnes zástupkyně tiskové mluvčí ministerstva Jana Taušová.

V pořadí již 8. dům přírody v ČR, financovaný z větší části z Operačního programu životní prostředí 2007-2013, slavnostně otevře ministr Brabec společně s ředitelem Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Františkem Pelcem. Pro veřejnost se Dům přírody Český ráj otevře od 5. dubna a nabídne interaktivní přírodovědnou expozici s rostlinnými i živočišnými druhy typickými právě pro tuto chráněnou krajinnou oblast, nejstarší v ČR.

CHKO Český ráj byla vyhlášena jako první CHKO v naší republice 1. března 1955 na území mezi Turnovem, Mnichovým Hradištěm a Sobotkou o celkové rozloze 92 km2. Současná rozloha je 181 km2. CHKO Český ráj je unikátní krajina pískovcových skalních měst, protkaná sítí kaňonů, hlubokých údolí, roklí, mokřadů i rašelinišť, zde pramenících potoků, osamělých skalních věží, vyhaslých sopek, hor skrývajících drahokamy, romantických zřícenin nebo hradů a zřícenin. V Českém ráji se nachází řada vodních ploch, jako např. rybníků či náhonů četných mlýnů a v jejich blízkosti i mokřadních luk s řadou chráněných rostlin. Mezi nimi jsou třeba kriticky ohrožené druhy jako suchopýr štíhlý, hlízovec Loeselův, zevar nejmenší, dále silně ohrožené či ohrožené druhy, třeba střevíčník pantoflíček, rosnatka okrouhlolistá, sasanka lesní, kosatec sibiřský, lilie zlatohlavá a mnoho dalších. Z chráněných živočichů jsou pro Český ráj typické např. kuna skalní, kuna lesní, jezevec lesní, z brouků zlatohlávci, mezi motýly otakárek fenyklový, z obojživelníků čolek horský, z ptáků výr velký, kulíšek nejmenší, jestřáb lesní, krahujec obecný ad. Mezi nejcennější území CHKO nejen z hlediska botanického patří Podtrosecká údolí, včetně údolí Žehrovky.

Domy přírody v ČR:
Jedná se o moderní návštěvnická střediska ve zvláště chráněných územích, určená pro veřejnost. Dosud jich bylo v ČR otevřeno 7. (DP Litovelského Pomoraví, DP Slavkovského lesa, DP Moravského krasu – investor AOPK ČR, DP Českého lesa, DP Poodří, DP Třeboňska, DP Blaníku – nestátní investoři). Dále bylo v programu Dům přírody otevřeno 7 informačních středisek chráněných krajinných oblastí (IS CHKO Křivoklátsko, IS CHKO Český ráj, IS CHKO Bílé Karpaty, IS CHKO Beskydy, IS CHKO Litovelské Pomoraví, IS CHKO Blanský les, IS CHKO Moravský kras).

Naše voda, ilustrační foto wikipedie

1.4.2016 8.31, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4