21. 9. 2020

31.8.2018 7.50, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony

Česko by mohlo mít nezávislý orgán pro sucho a vodu

Tváře hydrologů, klimatologů, akademiků nebo odborníků ze státní správy by se podle ministra životního prostředí Richarda Brabce mohly objevit v takzvaném vodním úřadu, který si přeje založit. Informují o tom Hospodářské noviny (HN).

Úřad by měl fungovat jako nezávislý orgán a být obdobou Energetického regulačního úřadu. Rozhodování o vodě se dnes dělí a dlouhodobé spory panují hlavně mezi ministerstvem zemědělství a ministerstvem životního prostředí. Brabec je chce ukončit. „Byl bych rád, kdyby část kompetencí všech resortů v oblasti vody přebral v budoucnu vodní úřad. Máme vzor v Izraeli, kde mají vodní úřad nadán vysokou kompetencí a odpovědností,“ řekl HN. O tom, jak rozdělit pravomoci, mluvil ve středu s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem. Tiskové oddělení tohoto úřadu hovor na dané téma HN potvrdilo a debatu označilo za dosud neuzavřenou.

Podobné téma měla ostatně na stole už minulá Sobotkova vláda, jež uvažovala o zřízení Národního regulačního úřadu, „superregulátora“, který by měl dohlížet na byznys v energetice, telekomunikacích, vodárenství i dopravě. Brabce čeká i jednání s premiérem Andrejem Babišem. Jeho vláda má založení vodního úřadu dokonce v programovém prohlášení, kde se zavazuje prosadit „centrálního silného a nezávislého regulátora v oblasti vody hájícího zájmy spotřebitelů“. Nový úřad by například dohlížel na to, jak vzniká cena vody, a zamezoval jejím ztrátám. Jak zajistit jeho nezávislost? „Byla by tam rada jmenovaná prezidentem nebo parlamentem, členy by byli odborníci a nějaký politik, jako je to v Izraeli, na úrovni poslanců nebo senátorů,“ nastínil Brabec s dovětkem: „Ale úřad by měli řídit odborníci.“

Právě experti z Výzkumného ústavu vodohospodářského, ČHMÚ a CzechGlobu pracují na dalším nástroji pro hospodaření s vodou. Aplikace HAMR má pomoct předpovídat, kde hrozí nedostatek vody, i jak využít dostupné zdroje a zamezit ničivému suchu. Údaje o stavu povrchové vody i vodních tocích, o zemědělském i takzvaném meteorologickém suchu budou velmi podrobné z celé republiky. Nový vodní zákon, který teď Brabcův a Tomanův úřad dokončují, počítá s tím, že v krajích a obcích vzniknou komise, které na základě plánů pro zvládání sucha a informací z terénu budou moci vyhlašovat „stav nedostatku vody“ a vyhlásit omezení pro užívání vody třeba k zalévání, napouštění bazénů a mytí aut. Právě aplikace má pomoct stav vyhodnotit.

Zdroj: HN, ilustrační foto (rezervoáry vody v Negevské poušti v Izraeli) archiv Naše voda

 

31.8.2018 7.50, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4