25. 5. 2019

28.10.2018 10.50, Rubrika: Vodovody a kanalizace

České vodohospodářské firmy se úspěšně prezentovaly v Pule

České firmy se letos již počtvrté prezentovaly na odborné obchodní konferenci s názvem Aktuální problematika vodovodů a kanalizací, která se konala ve dnech 10.–14. 10. 2018 v chorvatském městě Pula. Informuje o tom web Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR).

Českou oficiální účast na konferenci na základě žádosti SOVAK ČR finančně podpořilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Konference se zúčastnilo 700 zástupců firem a institucí z 21 zemí Evropy. Českou oficiální účast inicioval SOVAK ČR a mimo něho se prezentovalo sedm českých firem: ASIO spol. s r.o., EUTIT s.r.o., Hidrostal Bohemia, s.r.o., Redrock Construction s.r.o., VAPO spol. s r.o., Ostendorf – OSMA s.r.o. a Wombat, s.r.o.

Konferenci zahájili hlavní představitelé vodohospodářského sektoru Chorvatska, mj. ředitel Chorvatského sdružení vodovodů a kanalizací (HGVIK) Ivan Jukić, ředitel Chorvatských vod mr. sc. Zoran Đuroković, dipl. ing. građ., a státní tajemník Ministerstva životního prostředí a energetiky Chorvatska Mario Šiljeg. Ve svých projevech se kriticky vyjadřovali k nízkému počtu realizací již schválených projektů a nutnosti reformovat celý vodohospodářský sektor. Akci podpořil i velvyslanec České republiky v Chorvatsku RNDr. Vladimír Zavázal, CSc., který ve svém vystoupení zdůraznil význam konference pro odbornou veřejnou debatu a pro budoucí směřování vodního hospodářství v Chorvatsku. Připomněl, že se Česká republika účastní této akce pravidelně s tím, že ji letos reprezentuje sedm kvalitních firem, které jsou připraveny nabídnout chorvatským partnerům své kapacity a know-how. Spolu s ředitelem SOVAK ČR Ing. Oldřichem Vlasákem se následně účastnil mnoha jednání mezi chorvatskou stranou a českými firmami.

Na konferenci zazněla i celá řada odborných prezentací a přednášek, které informovaly o současných a budoucích plánech rozvoje vodohospodářského sektoru. Mezi tématy, která nejvíce rezonovala, bylo pomalé čerpání peněz ze strukturálních fondů Evropské unie a s tím související nedostatečné investice do obnovy vodovodní sítě. Podle odborné studie Záhřebské univerzity dosahují ztráty vody v systému průměrně okolo 45–50 %, v některých oblastech Chorvatska dokonce až 80 %. Z dalších problémů lze také zmínit přípravu kvalitní projektové dokumentace. V tomto ohledu Chorvatsku chybí kvalifikovaní a zkušení experti, kteří by uměli evaluovat projekty a upozornit žadatele na chyby v projektové dokumentaci. Současně chybí know-how a dostatečné výrobní a stavební kapacity, které ovšem lze outsorcovat ze zahraničí, např. z České republiky. Do roku 2023 by měla být do „vody“ proinvestována cca 1 mld. eur ze strukturálních fondů Evropské unie, což představuje velkou, byť časově omezenou příležitost i pro české firmy prakticky ze všech oborů vodohospodářského sektoru.

Na tuto obchodní konferenci navazuje pozvání SOVAK ČR pro zástupce chorvatských institucí a firem na naši konferenci Provoz vodovodů a kanalizací v Brně ve dnech 6.–7. 11. 2018, kde v její předvečer proběhnou bilaterální jednání mezi oběma stranami.

Zdroj a foto: www.sovak.cz, autoři textu: Ing. Oldřich Vlasák, SOVAK ČR, Ing. Petr Kašička, Ph.D., ekonomický diplomat Zastupitelský úřad ČR v Chorvatsku

28.10.2018 10.50, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

REVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKYREVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKY
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2