19. 7. 2019

ČAOH: S novelou zákona o odpadech počkejme na strategii EU

Do konce letošního roku by měla Evropská Komise stanovit nové zásadní cíle odpadového hospodářství EU. Informuje o tom v rozhovoru pro týdeník Ekonom ředitel České asociace odpadového hospodářství (ČAOH) Petr Havelka.

Ministerstvo životního prostředí mělo dle usnesení vlády předat paragrafová znění obou zákonů, jak zákona o odpadech, tak zákona o výrobcích s ukončenou životností, do vlády do konce září. Dle mého názoru je nereálné, aby byl tento blízký termín splněn. Nikdo zatím paragrafové znění neviděl, doposud nebylo ani ve vnitřním ani ve vnějším připomínkovém řízení. Tyto fáze musí teprve proběhnout a následně také nelehká fáze vypořádání připomínek. Navíc jak vládní Komise pro hodnocení dopadů RIA, tak pracovní skupina Tripartity, požadují velmi podrobné ekonomické vyhodnocení dopadů jednotlivých navrhovaných opatření, a to jak kvantitativně, tak kvalitativně a jejich projednání a připomínkování před předložením do vlády (více zde). Tento požadavek je samozřejmě u tohoto typu legislativy zcela nezbytný, neboť dopady nových povinností nákladově pocítí přímo na svých peněženkách všichni občané a firmy v ČR. Zcela klíčový ve vztahu k novému zákonu o odpadech je aktuálně finišující evropský balíček k oběhovému hospodářství, který Komise slíbila vydat do konce roku 2015. Ten má stanovit zásadní nové cíle OH do budoucnosti a bude se muset co nejdříve promítnout do národních legislativ (více zde). Evropa chce balíčkem odstartovat tak trochu novou éru, která má být silně orientována na třídění, úpravy odpadů, včetně směsných a na recyklaci. Připravovaný český zákon však nové cíle, ani aspekty s nimi spojené, doposud neobsahuje. Nabízí se tak otázka, zda nyní, kdy již máme v legislativě jasně stanoven termín omezení skládkování, připravovat nový zákon dvakrát, nebo jednou a pořádně tak, aby ve svém strategickém nastavení vydržel dlouho a byl v souladu s novými ambiciosními cíli EU.

Dodatek Naše voda: Novela zákona o odpadech by mohla výrazně postihnout také vodohospodáře. Jednou z úvah je totiž také teze, podle níž by byl štěrk vytěžený z koryt vodních ploch a toků pokládán za nebezpečný odpad a nemohl by být opětně vracen do zemědělské krajiny.

Zdroj: Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz) s využitím odkazu na článek týdeníku Ekonom, ilustrační foto Povodí Moravy

 

29.9.2015 8.19, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4