7. 4. 2020

28.2.2020 10.00, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace

Brňané chtějí kvalitnější vodu, vznikne proto studie

Nová studie ukáže, jaké látky obsahuje kohoutková i odpadní voda v Brně. Zadá ji brněnský magistrát na základě projektu z participativního rozpočtu. Cílem ročního laboratorního bádání je získat přehled o škodlivých látkách, jako jsou léky, hormony, drogy, pesticidy nebo mikročástice plastů, i možnostech jejich odstraňování, uvedli zástupci magistrátu.

“Zkoumána bude jakost pitné vody ve vodovodu města Brna, ze kterého jsou obyvatelé zásobeni, a také jakost vody vytékající z čistírny odpadních vod. Monitorován bude výskyt zbytků léčiv v pitné vodě a s tím související zdravotní rizika,” řekl novinářům náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti).

Výzkumníci odeberou vzorky pitné vody na 11 místech. Konkrétně jde o zdroje vody pro Brno v Březové nad Svitavou, v přítoku vodní nádrže Vír, ve vodojemech Čebín a Holé hory, dále v centru Brna, Chrlicích, Kohoutovicích a Líšni. Vodu budou odebírat každý měsíc po dobu jednoho roku.

Projekt nazvaný Za zdravější a lepší vodu v Brně uspěl v roce 2018 v hlasování veřejnosti o návrzích pro participativní rozpočet. Obdržel 2341 hlasů. Náklady projektu činí 2,95 milionu korun. Participativní rozpočet Brňanům umožňuje rozhodovat o části výdajů města.

“Je potřeba využít všech nových poznatků včetně nanofiltrů, bakterií nebo řas. Jde hlavně o naše zdraví a o to, zda budou v řekách nadále zbytky hnojiv, pracích prášků, antikoncepčních hormonů či nebezpečných částic,” uvedl v podpořeném návrhu jeho autor Zdeněk Herblich.

Podle společnosti Brněnské vodárny a kanalizace (BVK) dosahuje pitná voda ve městě velmi dobrých kvalitativních i chuťových charakteristik. Také účinnost Čistírny odpadních vod Brno-Modřice je na vysoké úrovni, uvedla firma.

I tak lidská činnost způsobuje, že se do vodního koloběhu dostávají nové, často průmyslově vyráběné látky. BVK dlouhodobě podporují studie a sledování dopadů těchto látek, stejně jako vývoj nových technologií pro odstraňování konkrétních látek, jako jsou například léčiva, hormony, drogy či pesticidy. “Zkušenosti s novými technologiemi jsou pro nás do budoucna velice důležité i proto, abychom nadále mohli zlepšovat vlastní proces čištění, a přispívali tak k ochraně vod,” uvedl generální ředitel BVK Jakub Kožnárek.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

28.2.2020 10.00, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JINOŠOVSKÉ ÚDOLÍJINOŠOVSKÉ ÚDOLÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3