29. 5. 2020

15.4.2012 18.59, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Břehy řeky Sázavy jsou zase čisté

Dobrovolníci se o víkendu znovu po roce vydali k řece Sázavě, aby ji před turistickou sezonou zbavili odpadků a dalšího nepořádku. Hladina a břehy řeky mezi Havlíčkovým Brodem a Pikovicemi čistili od pátku až do neděle. Informovala o tom Jaroslava Tůmová z Občanského sdružení Posázaví, které akci spoluorganizuje.

Třídenní úklid se konal v rámci sedmého ročníku projektu Čistá řeka Sázava, který pořádají společnosti Posázaví o.p.s., Sázava 21 o.s., Místní akční skupina Královská stezka, Místní akční skupina Lípa pro venkov a místní organizace Českého rybářského svazu Soutice.  Do akce se už tradičně zapojují stovky lidí, kterým není lhostejný osud přírody.

Úklid nejdelšího, bezmála 90 kilometrů dlouhého úseku z Kácova do Pikovic organizuje společnost Posázaví o.p.s. Dobrovolníci si tuto část řeky rozdělili na pět částí. Každá z nich má svůj zásobovací tým, který se stará o pohodlí všech, kteří se do čištění řeky pustili. Zajistil pro ně vše potřebné, od lodí, odpadkových pytlů, nářadí a ochranných pomůcek až po ubytování a stravování. Novinkou letošního ročníku je návrat k omyvatelnému nádobí, které nahradilo jednorázové talíře, kelímky a příbory. „Důvod je prostý – chceme snížit množství odpadu, které během akce sami vyprodukujeme. Zásobovací týmy na všech úsecích proto budou použité nádobí mýt,“ řekla ředitelka společnosti Posázaví o.p.s. Bohunka Zemanová.

Každý den při úklidu řeky Sázavy je prakticky stejný. Ráno po snídani vyrazí dobrovolníci na řeku a do jejího okolí a do plastových pytlů sbírají vše, co do přírody nepatří. Potom následuje krátká pauza na oběd a znovu do práce. Uklízí se až do večeře. Během dne dobrovolníci urazí po řece kolem pěti až šesti kilometrů. Stejnou trasou s nimi jedou nákladní auta, která odvážejí nasbíraný odpad na skládky v Jílovém u Prahy, Přibyšicích a Trhovém Štěpánově.

První ročník projektu Čistá řeka Sázava se uskutečnil v roce 2006 v režii svazku obcí Malé Posázaví, který na to dostal evropskou dotaci. Od roku 2007 úklid organizuje společnost Posázaví o.p.s. Projekt je nekomerční aktivitou založenou na dotacích a dobrovolnosti všech. Tedy nejen lidí, kteří odpadky sbírají z lodí a břehů, ale také obcí, měst, sponzorů a partnerů. Poskytují nejen finanční, ale také materiální pomoc v podobě úklidových prostředků, jídla pro dobrovolníky nebo prostorů pro jejich přenocování.

V prvních ročních se řeka uklízela mezi Sázavou a Pikovicemi, později se k akci přidali další organizátoři. V současnosti se uklízí napříč dvěma kraji, Středočeským a Vysočinou.

Zdroj: OS Posázaví

15.4.2012 18.59, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31