9.2.2024 9.52, Rubrika: Čistota vody a rekreace
Biodiverzita Evropy: Nové scénáře mapují cesty k ochraně a obnově
Prudký pokles biologické rozmanitosti v Evropě vyžaduje naléhavá opatření. Nedávný výzkum ze sedmi společných projektů v rámci programu BiodivScen financovaného EU odhaluje kritické cesty pro konzervaci a restaurování.
„Jsme v klíčovém okamžiku pro evropskou biologickou rozmanitost,“ říká Magnus Tannerfeldt, výzkumný pracovník Švédské výzkumné rady pro udržitelný rozvoj a místopředseda Biodiversa+. „60% pokles počtu ptáků na zemědělské půdě a alarmující 80% pokles populací hmyzu vykreslují krutou realitu – nejen pro naše ekosystémy, ale i pro miliony Evropanů, kteří jsou na nich závislí.“
Projekty BiodivScen, spolufinancované Biodiversa+, Evropskou komisí a Belmontským fórem, nabízejí jiskřičku naděje a mapují potenciální cesty pro zachování a obnovu biologické rozmanitosti. Tyto projekty, zahrnující témata, jako jsou opylovači, stěhovaví ptáci, mořská biologická rozmanitost a alpské ekosystémy, přesahují jednoduché předpovědi. Vytvářejí budoucí scénáře biologické rozmanitosti, které zohledňují různé politické a společenské trajektorie, a vykreslují nadějné i znepokojivé obrázky.
S nedávným přijetím Kunming-Montrealského globálního rámce pro biologickou rozmanitost, ambiciózní strategie EU pro biologickou rozmanitost do roku 2030 a připravovaného zákona EU o obnově přírody jsou tyto scénáře relevantnější než kdy dříve. „Projekty BiodivScen osvětlují cestu k evropské biologické rozmanitosti,“ říká Magnus Tannerfeldt. „Jejich postřehy poskytují tvůrcům politik, ochráncům přírody a široké veřejnosti plán, jak jednat nyní a směřovat ke zdravější budoucnosti naší planety.“
Klíčová zjištění a poznatky ze sedmi projektů jsou shrnuty v krátkém balíčku, který nabízí hlubší pochopení úsilí o řešení evropské krize biologické rozmanitosti.
Podrobněji na: https://www.biodiversa.eu/wp-content/uploads/2024/01/BiodivScen-Charting-the-Future_Press-Kit_WEB.pdf
Zdroj: Biodiversa+, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
9.2.2024 9.52, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Statistiky a kauzy