17. 10. 2019

Bendl chce do kritérií rybářských dotací zahrnout i sladkovodní plochy

Ministr zemědělství Petr Bendl na jednání Rady ministrů pro zemědělství a rybářství Evropské unie (EU), které se konalo včera a dnes v Bruselu navrhl, aby bylo do principu rozdělování dotací z Evropského rybářského fondu zahrnuto i kritérium rozlohy obhospodařované sladkovodní plochy.

Portál Naše voda o tom dnes informovala ředitelka komunikace ministerstva zemědělství Kateřina Bohmová. Ministr Bendl tak podle ní zásadním způsobem přispěl do debaty k tématu spolufinancování chovu sladkovodních ryb a podpory rybářství v  programovém období 2014 – 2020. „Pro sladkovodní akvakulturu je důležité zaměřit podpory na inovace, transfer technologií a udržitelný rozvoj akvakultury. Navrhl jsem doplnit jako kritérium pro rozdělování finančních prostředků na úrovni EU rozlohu obhospodařované sladkovodní plochy. To by mělo dále přispět k zohlednění významu sladkovodní akvakultury, která je často opomíjena, přestože má významný socioekonomický dopad a představuje částečnou kompenzaci za ubývající mořské zásoby,“ uvedl v Bruselu Bendl. ČR podle něj dlouhodobě považuje za prioritu podporu konkurenceschopné akvakultury s důrazem na ochranu životního prostředí a podporu přechodu k udržitelnému rybolovu.

ČR také na jednání požadovala ústy Bendla podstatné snížení administrativních nákladů a také praktické uskutečnění navržených opatření v odlišných podmínkách členských států. „ČR požaduje upravit návrh Evropské komise tak, aby byl realizovatelný pro farmáře i členské státy, nepřinášel nadbytečné administrativní náklady a neohrozil potravinové zabezpečení Unie,“ řekl Bendl.

Ministr v Bruselu přivítal debatu k doplnění dalších možností naplnění ozelenění ze strany farmářů. Mezi hlavní požadavky v rámci debaty patřilo zohlednění ekologického hospodaření, rozšíření možností„ozelenění z definice“, a to především zohledněním výměry travních porostů nad 70 procent výměry podniku nebo o hospodaření v režimu integrované produkce.

„ČR je otevřena diskuzi k rozšíření výčtu samotných nástrojů pro realizaci ozelenění, nicméně považujeme za nutné, aby takové řešení nevedlo k výrazným rozdílům mezi požadavky kladenými na zemědělce jak v rámci členských států, tak v celé Unii a volba opatření ze seznamu by měla být ponechána na členském státu,“ uvedl ministr Bendl. Za zásadní považuje i požadavek na vyloučení trvalých kultur z povinnosti vyčlenit 7 procent obhospodařovaných ploch do klidu.

V Bruselu měl ministr Bendl také několik bilaterálních jednání – s novým ministrem zemědělství Slovenské republiky Ĺubomírem Jahnátkem, s ministrem nastupujícího předsednictví Sofoclisem Aletrarisem z Kyperské republiky, ministrem Španělského království Miguelem Arias Cañetem a Itálie Mariem Cataniou. Jednal také s europoslancem Luisem Manuelem Capoulas Santosem, zpravodajem Evropského parlamentu u klíčových reformních návrhůbudoucí Společné zemědělské politiky EU.

Naše voda

15.5.2012 14.51, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

RN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁKRN VRCHNÍ A RYBNÍK OVČÁK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Říjen 2019 >>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3