6. 6. 2020

Baťův kanál je připraven na novou sezónu

Baťův kanál je připraven přivítat na přelomu dubna a května návštěvníky v nové sezóně. Jedna z nejvýznamnějších turistických atrakcí ve Zlínském a Jihomoravském kraji má za sebou důležité posezónní opravy včetně vyčištění rejd u všech plavebních komor, uvedlo Povodí Moravy. 

Povodí investovalo loni především do posezónních oprav Baťova kanálu více než 19 milionů korun. Jednalo se o šestici staveb, doplněnou o další údržbu toku. Splavnost a turistickou zajímavost této významné vodní cesty i pro rok 2011 finančně zajistilo nejen Povodí Moravy,. Práce se mohly uskutečnit také díky dotacím z Ministerstva zemědělství, Ministerstva dopravy i Krajského úřadu Zlínského a Jihomoravského kraje

„V rámci údržby plavební cesty jsme v zimě rovněž provedli ořezy stromů, nezbytná kácení či vyřezávání křovin a provedli sanaci několika nádrží včetně opravy rozsáhlého poškození levoboční hráze v katastru obce Sudoměřice,“ řekl ředitel závodu Střední Morava Pavel Cenek.

Pracovníci povodí vyčistili také kvůli zlepšení plavební hloubky u všech plavebních komor dolní a horní rejdy. „Největší nánosy byly pod plavební komorou Kunovský les, kde již bránily plynulému výjezdu z ní,“ doplnil vedoucí vodní cesty Čestmír Daňhel.

Ve Veselí nad Moravou tak stavbaři v rámci příprav na novou sezónu kanál vyčistili a opravili hráze i opevnění břehů. Mezi Babicemi a Spytihněví zhruba ve dvoukilometrovém úseku prošlo ve dvou etapách opravou břehové opevnění, zatímco v úseku Petrov –  Strážnice bylo vytěženo asi 23.000 m3 nánosů. Opravu dlažeb a opevnění v Baťově kanálu mezi Starým Městem a Huštěnovicemi pak doplnila rekonstrukce poškozeného zdiva, betonů a kaveren na plavební komoře Kunovský les.

Loňský rok ovlivnily na Baťově kanálu dvě vlny povodní v květnu a červnu a deštivé počasí počátkem léta. Na řece Moravě byl přes 60 dní vyhlášen zákaz plavby, což snížilo celkovou návštěvnost na 53.000 turistů. Přesto pokračoval trend velkého zájmu o obytné lodě, tedy o dlouhodobou rekreaci. Veškerá kapacita hausbótů byla plně využita a zvedla se meziročně o desetinu na 2 500 osob. Povodí Moravy přitom rozšířilo manipulace na plavebních komorách kromě července a srpna také na měsíc červen, a to na celý týden mimo pondělí.

Na březích Baťova kanálu bylo v roce 2010 uvedeno do provozu 12 kilometrů nových cyklostezek, které navázaly na stezky vybudované v předchozích letech. Povodí Moravy přitom umožňuje jejich výstavbu na jím spravovaných pozemcích. Víkendové špičky na cyklostezkách se šplhají až na 2 500 cyklistů denně a snad právě proto se páteřní cyklostezka podél Baťova kanálu stala držitelem „Ceny redakce portálu Kudy z nudy 2010“.

Zdroj: Povodí Moravy

 

23.4.2011 9.58, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5