19. 9. 2020

Barák: Prostor pro snižování ztrát vody stále je

Ve velkých městech v ČR se daří snižovat ztráty vody v potrubní síti pod 15 procent. V rozhovoru pro portál Naše voda to dnes při zahájení veletrhu VODOVODY-KANALIZACE 2015 uvedl předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) František Barák.

Ačkoli to tak na první pohled nevypadá, ztráty pod hranicí 15 procent jsou velkým úspěchem tuzemských vodohospodářských společností. Například oficiální dokument ministerstva zemědělství týkající se strategie rozvoje vodohospodářství v ČR uvádí, že pokles ztrát pod 17 procent je ekonomicky velmi nákladný proces a často nedosažitelná meta. Zejména pak v malých aglomeracích (obcích), kde činí ztráty vody z potrubní sítě až 60 procent. To jsou ale naopak ztráty nepřiměřené.

Zlepšit tuto situaci je podle Baráka jedním z cílů letošního 19. veletrhu VODOVODY-KANALIZACE 2015, který byl dnes slavnostně zahájen na pražském výstavišti v Letňanech. „I proto na tomto veletrhu prezentujeme mimo jiné nové technologie úpravy vody, nové technologie měření spotřeby vody nebo nové technologie čištění městských odpadních vod,“ uvedl Barák. Cílem všech vodárenských společností při výrobě a distribuci pitné vody je podle něj maximální úspora nákladů, mezi které patří právě snižování ztrát vody. „Ve velkých aglomeracích se nám daří snížit ztráty vody v řadě oblastí pod hranici 15 procent, což je velmi příznivé číslo. Jiná situace je v menších obcích, u menších vodárenských společností. My prezentujeme na výstavě právě ty technologie, nové trubní systémy a nové odvodní systémy, které dokazují, že prostor pro snižování ztrát vody stále existuje,“ zdůraznil Barák.

Kromě snižování ztrát vody je podle předsedy SOVAK  pro celý vodohospodářský obor v ČR prioritou zadržení vody v krajině, zamezení další expanzi betonových ploch, výstavba poldrů či výstavba přehrad k jímání povrchové vody a v případě jejího přebytku její přečerpání do podzemí a posílení stability a zásob podzemních vod.

To při zahájení veletrhu potvrdil i náměstek ministra zemědělství pro vodní hospodářství Aleš Kendík, který připomněl, že se ve spolupráci se SOVAK a dalšími organizacemi podařilo odvrátit „revoluci“ týkající se vytvoření nového orgánu, který měl regulovat vodohospodářský trh v ČR. Slavnostního zahájení veletrhu se kromě Baráka a Kendíka účastnil i náměstek ministra životního prostředí pro čerpání evropských fondů Jiří Kříž, předseda Svazu vodního hospodářství ČR Petr Kubala a předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek. (Všichni jmenovaní na dokumentační foto při stříhání pásky)

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová

19.5.2015 15.48, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4