16. 7. 2020

2.3.2018 0.42, Rubrika: Rybářství a rybníkářství

Ázerbájdžán má zájem o rybářské technologie z jižních Čech

Ázerbájdžán má zájem o rybářské technologie z jižních Čech. O spolupráci s rybáři stojí region Ismayilli, kde je stejně jako v Jihočeském kraji důležitým odvětvím rybářství. ČTK to řekl velvyslanec Ázerbájdžánu v ČR J. E. Farid Šafijev. Ázerbájdžánské investice v Jihočeském kraji jsou ve stamilionech Kč, řekl ČTK mediální zástupce Evropsko-Ázerbájdžánské obchodní komory Andrej Čírtek.

Spolupráce funguje na státní i regionální úrovni. S Olomoucí má dohodu ázerbájdžánské město Gence (Gjandža), s jižními Čechami chce navázat kontakty Ismayilli. “Mezi oběma regiony jsou velké podobnosti. Důležitým odvětvím je rybářství formou umělého chovu ryb, v zásadě rybníkářství, a proto je tady pole pro spolupráci. Jde o to, přenést do Ázerbájdžánu některé technologie jihočeského tradičního rybníkářství, aby se zefektivnil chov,” řekl velvyslanec. Další možnost spolupráce vidí v turistickém ruchu a zemědělství.

V Jihočeském kraji je ázerbájdžánská komunita aktivní. Například na Lipně jde o několik developerských projektů. “Příkladem přítomnosti aktivních podnikatelů je Ali Asgarov, který v Českém Krumlově provozuje restauraci a hotel Leyla, dále investuje do výstavby resortů v okolí lipenské přehrady,” řekl ČTK předseda Evropsko-Ázerbájdžánské obchodní komory David Snášel. Ázerbájdžánci provozují v kraji dvě restaurace a dva hotely.

Podle Šafijeva investovali Češi za posledních deset let v Ázerbájdžánu dvě miliardy dolarů (asi 41,6 miliardy Kč). Většina peněz šla na rozvoj železnic a silnic, kde stavěly české firmy. “Na investici se podílel stát a Česká exportní banka,” řekl velvyslanec. Ázerbájdžán je podle něj významným obchodním partnerem České republiky. Dodává 34 procent její spotřeby ropy, zajišťuje tak prakticky celý výrobní program rafinérie v Kralupech nad Vltavou. Je na druhém místě v dodavatelích ropy, první místo patří Rusku.

Kopřivnická společnost Tatra Trucks, výrobce nákladních automobilů, podepsala na konci minulého roku dohodu s ázerbájdžánským podnikem Ganja Automobile Plant o výrobě automobilů Tatra v Ázerbájdžánu. Projekt začne letos, kdy by měli dělníci smontovat první desítky vozidel.

Aktivní jsou i další české firmy. Společnost Moravia Steel se podílí na stavbě železničního koridoru spojujícího Ázerbájdžán s Gruzií a Tureckem po trase Baku-Tbilisi-Kars. Další české firmy staví a modernizují tamní silniční sítě či vodní elektrárny. V hlavním městě Baku jezdí v MHD 150 autobusů, jež vyrobila společností Iveco Bus CZ.

Zdroj: ČTK

2.3.2018 0.42, Rubrika: Rybářství a rybníkářství

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2