17. 8. 2019

3.4.2019 7.27, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

ASZ ČR vyhlásila druhý ročník programu Pestrá krajina

V loňském roce Předsednictvo Asociace soukromého zemědělství ČR poprvé vyhlásilo program Pestrá krajina, jehož cílem je poukázat na pozitivní příklady sedláků, kteří dotvářejí okolní krajinu a smysluplně hospodaří s přírodními zdroji.

Připomíná to poslední číslo stavovského měsíčníku Selská revue s tím, že vzhledem k velkému zájmu sedláků pokračuje Program Pestrá krajina ročníkem 2019. Šanci uspět a být do programu zařazeni mají nejen hospodáři, kteří vybudovali mokřady, remízky či sázejí na svých pozemcích stromy, mezi hodnocená kritéria patří mimo jiné také velikost půdních bloků, pestrost plodin, vzhled staveb či zapojení do vzdělávacích aktivit. „Pokud tedy máte pocit, že jakýmkoliv způsobem přispíváte k pestrosti krajiny, můžete se do programu Pestrá krajina do konce května přihlásit. Podmínkou účasti je pouze členství v regionální asz či členském spolku a nominace předsedou vašeho spolku. Veškeré podrobnosti včetně pravidel, složení komise a přihlášky naleznete na webu www. asz.cz pod odkazem Pestrá krajina,“ informuje Selská revue.

V průběhu července a srpna pak bude probíhat hodnocení jednotlivých přihlášených projektů komisí složenou nejen ze sedláků, ale i z předních odborníků na široké spektrum souvisejících témat, kteří se zároveň podíleli na tvorbě pravidel. „Krásné je, že všichni ti lidé, které hodnotíme, jsou pro věc zapálení. Kam jsme přijeli, všude se nám chlubili svým hospodařením, všechno nám velmi otevřeně ukazovali, mluvili s nadšením. Bylo vidět, že jde o něco, co naplňuje jejich život, že jejich život je hospodaření, tvorba jejich prostoru. Tito sedláci neprospívají krajině a prostředí v první řadě pro to, že by byli „nějací“ ekologové, ale dělají to jaksi samovolně při svém hospodaření. Neberou péči o své okolí jako prvotní věc, ale naprosto přirozeně, snad i podvědomě, prostě ze srdce. Hospodaří samozřejmě pro to, aby se uživili, a přitom tvoří krajinu,“ shrnuje loňské hodnocení farem předseda komise Daniel Pitek.

Hlavní myšlenkou programu Pestrá krajina je poukázat na fakt, že řešení problémů v krajině může spočívat zejména v návratu sedláka na vesnici. v podstatě pouze ten může odpovědně, s dlouhodobou vizí a podle znalostí lokality uplatňovat konkrétní vhodná řešení. Cílem je uchopit program nejen jako propagaci šetrných postupů v krajině, ale zároveň jako zdroj teoretických, srozumitelně podaných informací a rad, jak tato opatření navrhnout a zrealizovat.

Selská revue, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

3.4.2019 7.27, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1