14. 7. 2020

15.10.2019 0.45, Rubrika: Přehrady a vodní díla, Lodní doprava

Asociace chystá jednání se starosty o kanálu Dunaj-Odra-Labe

Přípravu projektu vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe (DOL) chtějí na společném jednání představit starostům měst a obcí zástupci Asociace DOL, která tento záměr podporuje. “Budou projednány jejich otázky a připomínky,” sdělil dnes ČTK předseda asociace Jan Skalický. Termín jednání podle něj zatím nebyl stanoven. Informace o chystaném jednání byla zveřejněna poté, co starostové pěti desítek měst a obcí z Olomoucka, Přerovska a Novojičínska žádají ve společném memorandu vládu, aby pozastavila rozhodování o pokračování přípravy projektu DOL.

“Chápeme obavy starostů. Budeme proto společně s ministerstvem dopravy iniciovat jednání, kde jim bude projekt představen a budou projednány jejich otázky a připomínky,” uvedl Skalický. Přípravy projektu DOL jsou podle něj na začátku. “Řada detailů včetně trasy se bude ještě upřesňovat. Věřím, že se starosty dojdeme k rozumnému kompromisu. I návrh vládního usnesení již reflektuje memorandum starostů a mají být zpracovány analýzy ve vztahu k životnímu prostředí a vodnímu hospodářství,” dodal.

Senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL) v pátek novinářům řekla, že je připravena studie proveditelnosti tohoto projektu, který má stát stovky miliard korun. Na podzim má být předložena vládě. “Jednání, která chtějí propagátoři stavby DOL iniciovat se starosty, jsou jistě přínosem. Je však důležité, aby byla objektivní a nestranná,” řekla dnes ČTK Seitlová.

Připomněla, že projekt DOL se stal tématem červnového veřejného slyšení Senátu. Stejný prostor k vyjádření tehdy podle Seitlové dostali zastánci průplavu, ale i experti a odborníci, kteří upozorňují na závažná rizika záměru. “Řada starostů regionu byla přímo tohoto jednání přítomna,” podotkla Seiltová, která v pátek zveřejnila informaci o memorandu starostů 56 měst a obcí.

Počínání Seitlové podle Skalického vyvolává napětí a spory. “Vždyť na žádné jednání se starosty nebyli přizváni zástupci ministerstva dopravy ani zpracovatelé studie proveditelnosti. V Přerově jsme měli možnost vysvětlit zastupitelům informace o přínosech vodního koridoru, a proto se rozhodli drtivou většinou k memorandu nepřipojit,” uvedl Skalický. Pokud by byly lépe informovány i další obce, odpor vůči projektu DOL by podle něj nebyl tak velký.

Seitlová kritiku odmítla. “Jako senátorka v regionu Přerovska a Oderska považuji za důležité, abych starosty informovala o připravovaném záměru a výsledcích veřejného projednání, které bylo schváleno Senátem. S řadou starostů, kteří memorandum podpořili, jsem se ani nikdy osobně nesetkala, ani žádná jednání nevedla. Rozhodnutí starostů a zastupitelstev vyšlo z jejich vlastních zkušeností a konzultací s občany,” upozornila.

Memorandum podepsali zástupci 56 měst a obcí v okolí plánované trasy DOL, ve kterých žije 112.000 obyvatel. Starostové navrhují, aby byla vypuštěna chráněná územní rezerva průplavu a ukončeno financování přípravy záměru, pokud nebude prokázán přínos této stavby pro region a Českou republiku.

Zdroj: ČTK, vizualizace: ŘVCČR

15.10.2019 0.45, Rubrika: Přehrady a vodní díla, Lodní doprava

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2