18. 8. 2019

Akvakultura a její potenciál

Národní sdružení intenzivních akvakulturních systémů (NSIAS) a Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) podepsaly na konci září dohodu o spolupráci. Informoval o tom týdeník Zemědělec.

Styčnými body činností NSIAS a ASZ je podle dohody podpora hospodaření s přírodními zdroji vody v krajině, chovu ryb a rozvoje akvakulturních systémů za současného snižování výrobních nákladů svých členů a ekologizace jejich výroby. Totožné cíle obou organizací vyplývající již z předchozí spolupráce byly hlavním důvodem podpisu prohlášení o společném záměru, kterého se v rámci odborného semináře pořádaného ASZ na farmě rodiny Jankových ve Vysoké Libyni ujali předsedové těchto dvou sdružení – Josef Stehlík a Ivo Kaplán.

NSIAS  je profesním sdružením osob a podniků, které spojuje aktivní péče o trvalý odborný společensky prospěšný rozvoj chovu, prodeje a obecné podpory konzumace ryb produkovaných v intenzivních akvakulturních systémech. Podporuje zájmy českých producentů, zpracovatelů a prodejců ryb působících v České republice a Evropské unii, iniciuje vývoj, výzkum, technologické, netechnologické a sociální inovace v oboru a garantuje ve prospěch svých členů, spotřebitelů i celé společnosti nastavení řídicích a kontrolních systémů oboru.

ASZ vidí v oblasti akvakultury pro své členy v budoucnu velký podnikatelský potenciál, v první fázi spolupráce s Národním sdružením intenzivních akvakulturních systémů by se proto ráda zaměřila na podporu využití přírodních zdrojů vody v krajině pro potřebu rozvoje chovu ryb v rámci akvakulturních systémů. Následně pak na podporu a rozvoj využití bioplynových stanic pro ekologickou likvidaci biologického odpadu, pocházejícího z výrobní činnosti svých členů a využití elektrické energie a odpadního tepla, produkovaného bioplynovými stanicemi.

V konkrétních aktivitách se obě organizace budou věnovat zejména poskytování poradenství svým členům, podpoře při vyhledávání vhodných lokalit k zahájení provozní činnosti, při rozvoji technologie a její adaptaci na místní podmínky, při uzavírání smluvních vztahů a v neposlední řadě i podpoře uvedených aktivit vůči orgánům veřejné moci.

Zdroj: Zemědělec, foto Naše voda – Nina Havlová

22.10.2013 7.14, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1