6. 6. 2020

Akce Čistá řeka Sázava proběhne letos od 6. do 8. dubna

Pod heslem „Drž rytmus s Čistou řekou Sázavou“ proběhne letos od 6. do 8. dubna další ročník akce, při které dobrovolníci uklidí okolí této řeky. Informovala o tom dnes Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví.

„Už 13 let ‚držíme rytmus‘ s Čistou řekou Sázavou. Uklízet nám pomáhají nejen skalní příznivci, ale každoročně také řada nových dobrovolníků. A vždy se objeví nové nápady, které akci posunou dopředu. Loni například dobrovolníci na jednom úseku sesbíraný odpad ještě třídili. Byla bych moc ráda, kdyby se k nim letos přidali další,“ vyzvala manažerka projektu Čistá řeka Sázava Denisa Cibulková z pořádající společnosti Posázaví o.p.s.

Řeka Sázava se bude pátým rokem uklízet už od pramene až po soutok s Vltavou, tedy kolem 200 kilometrů. Projekt už dávno není jen honbou za tunami odpadků, těch v posledních letech pomalu ubývá, na druhou stranu ale stále přibývá těch, kterým místa, kde žijí, nejsou lhostejná. Projekt tím získal nový smysl – pomáhá měnit myšlení lidí ve prospěch přírody a nás samotných.

Oslavou řeky Sázavy a všech, kterým není příroda lhostejná, pak bude celodenní „Festival Drž rytmus“, který se uskuteční v rámci projektu Čistá řeka Sázava 12. května v Týnci nad Sázavou. Festival nahradí tradiční Večer pro dobrovolníky. Nabídne zábavu i prostor pro setkání všech, kteří se zajímají a starají o své okolí. „Chceme pozvat i účastníky podobných akcí, kterých v republice přibývá,“ dodala Denisa Cibulková.

Jedním z výstupů projektu Čistá řeka Sázava budou letos také pracovní listy pro předškoláky a děti prvního stupně základní školy. Prostřednictvím malovaných příběhů, kterými je budou provádět vydra, mlok, ledňáček a volavka, se seznámí se zákonitostmi přírody i koloběhem života. „Vyprávějící“ obrázky by měly nejen vzbudit zájem dětí o okolí a odpovědět jim na jejich „proč“, ale také podpořit jejich fantazii.

Projekt Čistá řeka Sázava je nekomerční aktivitou financovanou z dotací od obcí, z příspěvku sponzorů a dalších dárců. V prvních ročních se řeka Sázava uklízela mezi městem Sázava a obcí Pikovice, v současnosti se už čistí napříč dvěma kraji, Středočeským a Vysočinou. Spolu se společností Posázaví o.p.s. akci organizují MAS Lípa pro venkov z.s., Královská stezka o.p.s a Havlíčkův kraj o.p.s. S úklidem více než 200 kilometrů řeky Sázavy a jejích přítoků loni pomáhalo na 2 800 dobrovolníků, kteří sesbírali téměř 39 tun odpadků.

Patronkou projektu Čistá řeka Sázava je už deset let zpěvačka Aneta Langerová. Generálními partnery projektu jsou Povodí Vltavy, státní podnik, ČEPS, a.s., Lesy ČR, s.p. a od letošního roku také VIG RE zajišťovna, a.s., mediálním partnerem je Rádio HEY.

Naše voda, foto Olga Špátová

29.1.2018 11.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5