Zpoplatnění vody pro vlekaře může mít likvidační charakter

23. února 2018 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

sníh - lyžař - Kozákov - IMG_2566

Až likvidační charakter pro některé menší lyžařské areály by mohla mít novela vodního zákona, kterou připravuje ministerstvo zemědělství. Připomíná to Slovácký deník, s tím, že jedním ze zamýšlených bodů novely je i zpoplatnění vody, kterou vlekaři používají na výrobu umělého sněhu.

Požadavek na zpoplatnění vody prosazují především ochranáři a vodohospodáři, podle nichž výroba technického sněhu zatěžuje životní prostředí a nabourává přirozený koloběh vody. Ale oni v tom nejsou zajedno. Ředitelka Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Bílé Karpaty Jiřina Gaťáková totiž nevidí problém s odčerpáváním vody. „Voda zmizí z krajiny jen na omezený čas. Voda se tam jímá během celého roku a v létě ji vlekaři neberou. Konkrétně v Bílých Karpatech jsou navíc jen horní toky a proto odtud voda v zimě a v létě mizí,“ uvedla ředitelka CHKO Bílé Karpaty.

Navrhovateli, ministerstvu zemědělství, jde pak prý především o zmírnění dopadů klimatických změn. „Připravovaná novela vodního zákona řeší především problematiku sucha. Jedním z námětů proto asi budou i platby za odběr povrchové vody pro umělé zasněžování,“ sdělil Václav Tampír z tiskového oddělení ministerstva zemědělství. Konkrétní výší poplatků se ministerstvo prý zatím nezabývalo.

Jedná se však zatím pouze o návrh. Nejprve totiž budou odborníci v Krkonoších zkoumat, kolik vody kvůli zasněžování z krajiny skutečně mizí.

Zdroj: Slovácký deník (kráceno), ilustrační foto Naše voda

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině