Zásobování vodou na severu Čech je i v kalamitním stavu plynulé

30. října 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

kohoutek-umyvadlo-voda6-328x245

Nedělní výpadek elektrické energie v obou krajích provozovaného území společnosti Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK) způsobil značné komplikace při zásobování obyvatel pitnou vodou a odvádění odpadních vod. Informovala o tom dnes mluvčí SčVK Iveta Kardianová.

Všechny velké úpravny Ústeckého a Libereckého kraje se podle mluvčí ocitly bez dodávek proudu, hrozilo přerušení dodávek vody pro obyvatele velkých měst obou krajů. Výpadek proudu zaznamenaly i čerpací stanice a čistírny odpadních vod. Zaměstnanci společnosti SčVK byli všichni v pohotovosti. Jak uvedl provozní ředitel společnosti Ota Stehno: „Prioritou pro nás je zásobování obyvatel pitnou vodou. Od nedělního rána řešíme koordinaci elektrocentrál a s tím spojené zajištění všech hlavních zdrojů vody. Až na drobné výjimky jsme doposud nepřerušili dodávku vody. Jen ve Cvikově chvíli voda netekla, ale i úpravna vody (ÚV) Cvikov je již v provozu. Využili jsme všechny vlastní elektrocentrály a dovezli ještě další z Prahy.“

Z velkých zdrojů se ocitly bez proudu: ÚV Souš – zdroj pro Jablonec n. N. a část Liberce, ÚV Zahrádky – zdroj pro Českou Lípu, ÚV Malešov a ÚV Vrutice – zdroje pro Litoměřicko, ÚV Hřensko a ČS Janov – zdroj pro Děčín, ÚV Ostrov – zdroj pro Ústí nad Labem, ÚV Holedeč a ÚV Žlutice – zdroje pro Žatecko, ÚV III.Mlýn – jeden ze zdrojů pro Chomutov. Jejich provoz jsme zajišťovali pomocí elektrocentrál, které jsme přemisťovali dle aktuální situace.  Popadané stromy ležící na silnicích a přetrvávající silný vítr leckdy zkomplikovaly cestu ke zdrojům. Mnoho vodárenských objektů je doposud bez dálkových přenosů, což znemožňuje odhad zůstatkového objemu vody. Objekty nyní monitorujeme přímo v terénu a podle situace zajišťujeme doplňování vodojemů cisternami, nebo provádíme náhradní zásobování cisternami v místech, kde se nepodařilo obnovit dodávky elektrické energie, a vodojemy se vyprázdnily.

Nejsložitější situace je na Děčínsku a Českolipsku, kde je stále mnoho vodárenských objektů bez elektrické energie. „Situaci kontrolujeme a budeme reagovat na další vývoj,“ uvedla Kardianová. I přes kalamitní stav, který byl v obou krajích vyhlášen, obyvatelé Ústeckého a Libereckého kraje, kteří jsou napojeni na veřejný vodovod distribuční sítě provozované společností Severočeské vodovody a kanalizace, a.s., mají v domácnostech kvalitní pitnou vodu.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace