Zájemci mají možnost koupit si ještě letos první české biopivo

Aktualizováno 18. prosince 2012 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Voda a naše peněženka

České biopivoP1210471

Žatec Sváteční ležák BIO – patnáctistupňové pivo s obsahem alkoholu zhruba šest procent, míří na tuzemský trh. Informovali o tom na dnešní tiskové konferenci představitelé Žateckého pivovaru spolu s pracovníky Chmelařského institutu (CHI).

Biopivo vzniklo díky tříletému projektu, který z 50 procent dotovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a jehož celkové náklady činily zhruba 8 milionů korun. Do projektu se zapojily dva pivovary, a to Žatecký pivovar, spol. s r. o. v Žatci a Bohemia Regent a. s. v Třeboni. Podle jednatele CHI Jiřího Kořena jde o úspěch tuzemského výzkumu v technologii pěstování chmele v ekologickém zemědělství. V srpnu 2012 byl u tří pěstitelů ve chmelařské oblasti Žatecko a Tršicko sklizen první certifikovaný biochmel, a to konkrétně u naší nejznámější odrůdy – Žatecký poloraný červeňák, v přechodném období je navíc od r. 2011 pěstována odrůda Premiant.  „Pro nás chmelaře je to významný okamžik, že právě dnes je uváděno do oběhu první certifikované české biopivo,“ uvedl Kořen. Současná výměra ekologicky pěstovaného chmele v ČR zatím podle jeho slov činí 10 hektarů, pěstitelé i pivovarníci ale věří, že zájem o biopivo a tedy i o suroviny k jeho výrobě poroste.

Biopivo by mělo být již v současnosti k dostání v maloobchodní síti, například v prodejnách Billa nebo Tesco. Výrobci doporučovaná cena je 15,90 koruny za lahev.

Naše voda

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka