Za sucho na jihu Moravy může rušení rybníků

6. srpna 2012 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině , Rybářství a rybníkářství

Olomoucký rybník - IMG_2197

Starostové obcí na jižní Moravě potvrzují negativní důsledky rušení rybníků. Poukázal na to pořad České televize (ČT) „Události v regionech“.

Jak již portál Naše voda informoval, plocha rybníků v ČR klesla oproti minulosti na třetinu. Reportáž ČT potvrdila, že zrušené rybníky jsou příčinou velkého sucha a proto na mnoha místech znovu vznikají. Například v Bořeticích se podle starosty obce Václava Surmana nacházelo Bořecké jezero. V roce 1835 ale místní začali lokalitu vysušovat a jezero zmizelo, stejně jako další vodní plochy v kraji. „Jsme nejsušší oblast vlastně, dá se říct, v republice. Takže voda tady opravdu chybí. Voda nám velice rychle utíká. Jezero vodu zadržovalo,“podotýká Surman.

Podle Jany Podhradské z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy (VÚMOP) dochází rušením rybníků k narušení mikroklimatu daného území, omezení malého vodního koloběhu a díky tomu k narušení ekologické stability krajiny. I proto usilovali podle ČR obyvatelé Bořetic o obnovení vodní plochy. Během čtyř let se jim podařilo vybudovat dva rybníky a voda se tak částečně do krajiny pod vinicemi opět vrátila.

Rybník s mokřadem letos vznikl i ve Velkých Pavlovicích. Jejich vybudování stálo 13 milionůkorun. „Ta voda se vrací tam, kde vždycky byla. Tady ve středověku byl velmi rozsáhlý takzvaný Horní velkopavlovický rybník. A ten byl vysušen na začátku 19. století na pěstování cukrové řepy,“ komentuje situaci místostarosta Velkých Pavlovic Zdeněk Kabrhel. Po vysušení se začala krajina potýkat s problémy. Vodu se tady totiž nedařilo zadržet. Pomoci má ve Velkých Pavlovicích právě rybník z evropských dotací.

Zdroj: www.ceskatelevize.cz

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství