Vyschlý Orlík: Uhynulé škeble a uvězněné lodě

15. září 2015 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

DSCN1786 Orlík

Odumírající škeble a uvězněné lodě na vyschlém břehu. Tak to nyní vypadá podle deníku Blesk na Orlické přehradě. V nádrži je katastrofální nedostatek vody a hladina dál klesá.

Zoufají si rybáři, majitelé lodí i ochránci přírody. Vody je tak málo, že na obnažených březích hynou živočichové. „Během hodiny jsem o víkendu přenesla do vody kolem padesáti škeblí, mnohem více jich ale bylo uhynulých, viděla jsem i mrtvého raka,“ popsala Blesku například advokátka Klára Long Slámová.

Mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán potvrdil, že prioritou je zajistit minimální stanovený odtok. „Není v našich lidských silách zajistit v tomto mimořádně suchém roce záchranu živočichů na tak velké ploše,“ řekl Roldán.

Podle pamětníků je v nádrži nejméně vody od vzniku Vltavské kaskády ve třicátých letech minulého století. Chybí jí tolik, že nefunguje ani lodní výtah. Přemístění plavidel si tedy musí zajistit majitelé sami pomocí jeřábů nebo nechat uvízlé lodě jejich osudu. „Momentálně je vodní hladina Orlíku ve výšce 340,7 metru nad mořem. Průměr je přitom kolem 347 metrů,“ řekl Roldán s tím, že situace se změní, až začne pršet.

Zdroj: Blesk, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině