Vodu pro Ostravu má čistit také uhlí

20. března 2018 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Dolní Vítkovice - IMG_2088

Ojedinělou technologii dočišťování pitné vody, a to pomocí aktivního uhlí, chtějí do roku 2025 začít využívat Ostravské vodárny a kanalizace (OVaK). Píše o tom deník Právo s tím, že vybudování dalšího stupně čištění v areálu stávající Úpravny vody v Ostravě-Nové Vsi má stát asi půl miliardy korun.

„Je to společná investice vodáren a města Ostravy,“ prozradil generální ředitel OVaK Vojtěch Janoušek s tím, že jde o nadčasový projekt, protože vylepšuje parametry pitné vody, které jsou už dnes v moravskoslezské metropoli velmi dobré. Projekt zahrnuje výstavbu zcela nového objektu v areálu vodárny v ostravské části Nová Ves, která letos slaví 110 let od zahájení provozu. Podle Janouška se vše teprve připravuje. „Naší představou je, že vše by mohlo být hotovo v horizontu pěti let, nejpozději by třetí stupeň čištění aktivním uhlím měl být zprovozněn v roce 2025,“ uvedl a dodal, že půjde možná o vůbec první investici takového druhu v ČR.

Zdroj: regionální mutace Právo – severní Morava a Slezsko, ilustrační foto (Dolní Vítkovice) Naše voda – Nina Havlová

 

 

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace