Vědci se chystají prověřit stav populace candáta na Lipně

26. srpna 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

cand

Hydrobiologové z českobudějovického centra Akademie věd ČR připravují rozsáhlý průzkum lipenské nádrže. Zaměří se především na stav populace candáta, kterému před časem hrozilo v přehradě vyhynutí.

Z průzkumu vzejdou doporučení pro rybářské obhospodařování lipenské nádrže. Českobudějovické biologické centrum Akademie věd ČR o průzkumu informovalo ČTK v tiskové zprávě.

Vědci budou ve spolupráci s rybáři v následujících dnech sledovat nádrž s využitím lovných sítí a sonarů. „Candát je pro řadu rybářů nejzajímavějším druhem jezera z hlediska sportovního rybolovu. V posledních dekádách minulého století bylo Lipno velmi bohaté na candáta a na jeho potravní druhy, ale po roce 2000 výrazně zchudlo,“ řekl ředitel Hydrobiologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR Jan Kubečka.

Naposledy vědci na toto téma bádali v Lipně v roce 2012. Tehdejší průzkum potvrdil, že candáti v nádrži ubývají. Zvýšit výskyt této dravé ryby měl zákaz jejího lovu v nádrži, který platí od roku 2009.

„Candát i další druhy dravých ryb, jako jsou štika, okoun, sumec, nejsou jen pochoutkou na náš stůl, ale mají i vysokou sportovní hodnotu. Řada rybářů ryby po ulovení pouští, dělá jim potěšení rybu přelstít a ulovit,“ uvedl hospodář Jihočeského územního svazu rybářů Milan Hladík. Rybářský svaz proto povoluje metody lovu, které ryby co nejméně poškozují. „Máme zájem najít správný způsob rybářského managementu nádrže. I když nám je jasné, že doba hojnosti jako před 20 lety už je i vzhledem k dalším okolnostem zřejmě pryč,“ dodal Hladík.

Hlavní část výzkumu začne 29. srpna. Během týdne prozkoumá dvacetičlenný tým vědců celou plochu nádrže od přítoku až k hrázi. Po důkladném zmapování a následných analýzách stavu populace candáta pak projekt navrhne doporučení pro obhospodařování lipenské nádrže. Mohou to být úpravy pravidel rybolovu a návrhy vysazování ryb. Vědci také vypočtou očekávanou produkci.

Zdroj: ČTK

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě