Tipy na vodní výlety: Přehrada Nechranice

Aktualizováno 21. srpna 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

přehrada Nechranice - IMG_1581

Nejdelší sypaná hráz ve střední Evropě je jedním z mnoha důvodů, proč si udělat výlet k Nechranické přehradě. Učinila tak i redakce portálu Naše voda a z návštěvy lokality pro vás tradičně připravila fotoreportáž.

Vodní dílo (přehrada) Nechranice na úpatí Krušných Hor je pátou největší přehradní nádrží v ČR, jejíž vodní plocha pokrývá zhruba 1340 hektarů. Jde o dílo s nejdelší sypanou hrází ve střední Evropě o délce 3 280 metrů. Nádrž byla vybudována na řece Ohři v letech 1961 až 1968 zejména jako zdroj vody pro elektrárnu Tušimice, v současné době ale slouží zejména k rekreaci. Prakticky na břehu přehrady nabízí své služby řada kempů, privátů či restaurací, na své si ale přijdou i milovníci vodního ptactva. Lokalita je součástí tamní ptačí oblasti a třeba v současné době se zde lze setkat s množstvím druhů racků, jako je racek chechtavý, racek bělohlavý nebo racek bouřní, jejichž fota jsou mimo jiné součástí avizovaného fotoseriálu.

Nechranická přehrada se nachází v blízkosti Kadaně a Chomutova, takže její návštěvu lze spojit například s návštěvou chomutovského kamencového jezera nebo jednoho z nejlépe zachovaných starých hradů v Kadani, který byl založen již kolem roku 1260 za krále Přemysla Otakara II. na okraji skalnatého srázu nad řekou Ohří.

Naše voda, foto a fotoseriál Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství