Tipy na vodní výlety: Naučná stezka údolím řeky Černé

31. července 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Černá - Novohradské hory - IMG_0554

Jedním z nejkrásnějších a člověkem stále ještě téměř nedotčených míst v ČR je oblast Novohradských hor a jejich bezprostřední okolí. Mezi romantické lokality také patří údolí řeky Černé, které navštívila i redakce portálu Naše voda.

Fotoreportáž z části tamní naučné stezky si mohou zájemci tradičně v průběhu dnešního odpoledne prohlédnout na facebookové verzi portálu Naše voda. Součástí čtyři kilometry dlouhé naučné stezky je přitom i elektrárna na řece Černé, která v době návštěvy naší redakce trpěla stejně jako většina toků a vodních nádrží v ČR nedostatkem vody, což částečně odnesly i tamní sladkovodní ryby.

Samotná stezka vybudovaná v roce 2005 vede v bezprostřední blízkosti řeky, která tvoří množství romantických scenérií, a v průběhu trasy se můžete navíc dozvědět také informace o historii voroplavby či tamního hradu Sokolčí, jehož pozůstatky se ale nachází až na samém vrchu kopce nad řekou. Stezku není nutné projít celou, zhruba v polovině trasy je možné osvěžit se v restauraci Mlýnu u Dubu a vydat se zpět k hrázi Soběnovské přehrady, která je první zastávkou na zmiňované naučné stezce. Tam se lze dostat po silnici z Kaplice přes Benešov nad Černou a odbočkou za obcí Hradiště.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství