Tipy na vodní výlety: Malý a Velký Písečák

Aktualizováno 31. srpna 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

písečák - rybník - IMG_2793

V katastru obce Příšovice v okrese Liberec při pravém břehu řeky Jizery se nachází dvě romantické vodní plochy – Malý a Velký Písečák. Lokalitu navštívila i redakce portálu Naše voda a připravila z ní pro vás tradiční fotoreportáž, kterou najdete na našem facebooku. Foto – klikni zde!

Obě jezera vznikla v minulosti těžbou písku a následným zaplavením vytěžených lokalit vodou z Jizery. V současnosti slouží jako lokality k přírodnímu koupání, ve vodě jsou ale často přítomné sinice, takže aktuálně není koupání doporučeno a je tak možno učinit jen na vlastní nebezpečí. Zejména Malý Písečák o rozloze něco přes 12 hektarů je podél břehu lemován množstvím intimních zákoutí, a zřejmě i proto je využíván některými návštěvníky v odlehlejších místech jako ad-hoc nudistická pláž. Stejně tak je využíván k rybaření a část také patří mezi soukromé rybářské revíry. Plochu Malého Písečáku pokrývá několik malých ostrůvků, které jsou obydleny vodními ptáky, mimo jiné také volavkami.

Mezi Malým a Velkým Písečákem se nachází kemp, parkoviště a zbytky zázemí k dřívějšímu rekreačnímu využití lokality. Velký Písečák, který má rozlohu přes 28 hektarů, se kromě koupání využívá také k jachtaření (to na Malém Písečáku nelze), z toho důvodu je zakázáno plavat dále než 20 metrů od břehu, v obou jezerech je pak zákaz koupání psů.

Okolí obou jezer, zejména Malého Písečáku, je velmi příjemně upraveno, podél části břehů jsou dokonce instalovány koše na odpadky. I proto, že tamní oblast kolem řeky Jizery patří mezi ochranné vodárenské pásmo 3. stupně.

Naše voda, foto a fotoseriál z lokality: Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství