Stavbu přehrady v Nových Heřminovech už nic nezastaví, potvrdil Jurečka

11. dubna 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

Přehrada Nové Heřminovy

Přehrada v Nových Heřminovech na Bruntálsku se začne stavět v roce 2018, oznámil v Ostravě ministr zemědělství Marian Jurečka. Informoval o tom Český rozhlas s poznámkou, že podle ministra už plány nezmění ani nesouhlas obce Nové Heřminovy.

Obec s 268 obyvateli proti stavbě protestuje dlouho a skutečně usilovně, stát už ale vykoupil 90 procent pozemků a pokračují demolice domů v zátopové oblasti.„Přiznám se, že v tento okamžik je příprava projektu tak daleko, bylo proinvestováno více než půl miliardy korun z veřejných zdrojů, že zastavení tohoto projektu si skoro nedokážu přestavit,“ uvedl Jurečka.Vláda by měla příští týden ještě dořešit změnu trasy přeložky silnice na Bruntál a jednat bude také o dalším financování stavby.

Nádrž má ochránit Krnovsko a část Opavska před velkou vodou. Zbudováním přehrady přijdou o domov téměř tři desítky heřminovských rodin. Zaplaveno bude přes 50 objektů, z toho asi dvě desítky obytných.Podle ekologů je hráz zbytečně velká a bude mít negativní dopady na přírodu. Přeruší prý biokoridor v údolí řeky Opavy a změnit se může také mikroklima celé oblasti. Povodí Odry ale stojí za tím, že jde o nejlepší variantu řešení. O přehradě se jedná už od roku 1997. Někteří obyvatelé Nových Heřminov za tu dobu ustoupili a přestěhovali se jinam. Další stále bojují.

http://www.rozhlas.cz/_zprava/1337494, ilustrační foto: archiv Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy