Stav přehrady Šance je špatný. Čeká ji zásadní rekonstrukce

29. srpna 2014 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Přehrady a vodní díla

san

Velkou rekonstrukci, která potrvá do roku 2018, čeká od příštího roku údolní nádrž Šance na řece Ostravici v Beskydech. Připomíná to v reportáži ČT24.

Že je oprava více než nutná, vyplývá z dokumentu ministerstva zemědělství. Podle expertů, kteří stav nádrže pro ministerstvo posuzovali, hrozí při povodních přelití hráze a sesuv do údolí pod přehradou. Už delší dobu tam probíhají přípravné práce, kvůli kterým je v přehradě snížená voda.

„Tato omezení limitují všechny zásadní funkce nádrže, mezi něž kromě ochrany měst na Ostravici a Odře před velkou vodou patří také zásobování pitnou vodou pro přibližně půl milionu obyvatel. Při snížené hladině je ohrožena spolehlivost dodávek i jakost vody v nádrži,“ uvádí ministerští odborníci. Stav vodního díla je podle nich značným potenciálním nebezpečím pro hustě osídlené území pod ním, pro průmyslové podniky i infrastrukturu nadregionálního významu.

Odtok z hráze se rekonstrukcí zvýší na dvojnásobek současného stavu. Podle Povodí Odry to bude srovnatelné například s moderními nádržemi ve Švýcarsku.

Zdroj: ČT24

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině