Silný vítr poškodil podle prvních odhadů asi milion stromů ve státních lesích

30. října 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Lesy ČR - následky vichřice Choustníkovo Hradiště říjen 2017

Podle prvních hrubých odhadů včerejší silný vítr poškodil, vyvrátil, nalomil nebo zlomil až milion metrů krychlových dříví ve státních lesích, tedy milion stromů. Informovala o tom mluvčí státního podniku Lesy České republiky (Lesy ČR) Eva Jouklová.

Většinou jde o rozptýlené lesní polomy. „Rozsah kalamity budeme upřesňovat v následujících dnech a týdnech,“ uvedla mluvčí. Nejpostiženější jsou severní Čechy, škody odpovídají naměřeným hodnotám na měřících stanicích.  Nejhorší situace je podle všeho ve východním Krušnohoří, konkrétně nad Červeným Hrádkem, kde rychlost větru dosahovala 130 km za hodinu. Tam je poškozeno ve státních lesích asi 40 tisíc stromů s tím, že nejde o jednotlivé vývraty, ale o plošný polom.

„V současné době uvolňujeme lesní cesty a mapujeme rozsah škod. Těžba bude následovat a potrvá celou zimu. Dřevo nabídneme na veřejných obchodních trzích,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád a upozornil: „Kvůli polomům způsobeným extrémně silným větrem nedoporučujeme v těchto dnech vstupovat do lesů, hrozí pád ulomených větví i celých stromů“.

Naše voda, foto: Lesy ČR (les postižený silným větrem u Chroustníkova Hradiště v Královéhradeckém kraji)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy