Severní Čechy: 1,6 miliardy korun mají stát opatření na zajištění pitné vody v období sucha

22. února 2018 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

sucho - IMG_5773

Zajištěním pitné vody v období sucha se zabývá studie, kterou zveřejnilo ministerstvo životního prostředí. Připomíná to Český rozhlas – sever.

V severních Čechách navrhuje opatření za zhruba 1,6 miliardy korun. Mají se například stavět nové vodovody. V Ústeckém kraji je dnes víc než 97 procent obyvatel napojených na veřejné vodovody. V roce 2015 a 2016 mělo podle ministerstva problémy s dodávkami pitné vody 49 obcí v kraji. Problém je podle studie například s vodou, kterou berou vodohospodáři z potoků a řek a následně ji upravují na pitnou. Dokument také navrhuje například napojit oblast kolem Podbořan a Žatce na Lounsku na vodní nádrž Přísečnice na Chomutovsku a zlepšit tak zásobování této oblasti.

V Libereckém kraji je situace oproti kraji Ústeckému o něco vážnější. S problémy se zásobováním pitnou vodou v důsledku sucha v letech 2015 a 2016 potýkalo 56 obcí. Zásobování pitnou vodou na Frýdlantsku navíc ohrožuje i další těžba v polském uhelném lomu Turow. Ministerstvo proto navrhuje propojení vodárenských řadů a výstavbu dalších čerpacích stanic a vodních děl. Celkem mají tato opatření v celém kraji vyjít podle ministerské koncepce na víc než 1,3 miliardy korun.Aktuálně je celá koncepce v procesu posouzení vlivu na životní prostředí. Veřejnost tak může k dokumentu podávat svoje připomínky. Ty můžou zasílat přímo na ministerstvo životního prostředí do 6. března.

Zdroj: http://www.rozhlas.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace