Rudník na Trutnovsku ještě rok po povodni odstraňuje škody

9. června 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

Povodeň - bahno na listech- IMG_3373

Ještě rok po povodních se Rudník na Trutnovsku teprve vzpamatovává z velké vody. Jak ale připomíná reportáž Českého rozhlasu, obec je na možnou další vodu přece jen připravena lépe.  

„Je to přesně rok a to datum na lidi určitě působí, protože spousta lidí se ještě s následky loňských povodní nevyrovnala,“ přibližuje náladu v Rudníku tajemník obce Jiří Jirásek. Vedení města teď žádá o dotaci na stabilizaci sesuvů půdy ve výši 11 milionů korun. Silničáři už také začali s opravami cest první a druhé třídy na Trutnov a Hostinné.  Povodí Labe by mělo letos zpevnit břeh řeky Čistá. Na to pak čekají majitelé domů podél řeky, aby mohli sami začít s opravami.

Loňská povodeň v Rudníku všechny zaskočila, rok poté je ale obec na případnou další povodeň připravena mnohem lépe. Do skladu přibyly výkonné svítilny, plovací vesty nebo voděodolné telefony.„Běžně užívané dotykové telefony v tom vlhku a vůbec v těch špinavých rukou zkrátka nefungují. Máme připravený agregát s nouzovým rozvodem elektrické energie, máme zásobu sava, košťata, rukavice, pláštěnky, holinky,“ popisuje Jirásek. Během června budou technici v Rudníku instalovat také nový výstražný systém za 2,3 milionu korun. Ten bude fungovat plně automaticky a to i v případě výpadku elektrického proudu.

Odstraňování povodňových škod v Rudníku by podle vedení obce mělo trvat ještě dva roky.

Zdroj: www.rozhlas.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka