Říčky Kamenice a Křinice jsou opět plné naplavených odpadů

10. března 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

České Švýcarsko naplavený odpad Václav Sojka

Vyšší průtoky vody v řekách v Národním parku České Švýcarsko (NP) s sebou přinášejí značné množství především plastových odpadů, které se z obcí či měst před národním parkem dostávají do jeho nitra. Upozornil na to dnes mluvčí NP Tomáš Salov.

Tento nežádoucí efekt nastává především na říčkách Křinice a Kamenice. „V přírodně velmi cenných místech se bohužel každý rok znovu a znovu setkáváme se smutnými obrazy. Tato zátiší s odpadky jsou nejen neestetická, ale především pro zvířata také nebezpečná, neboť mohou plastové části pozřít nebo se do nich zachytit. A to nejen v národním parku, ale prakticky kdekoli, kam se odpadky dostanou,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko.

Část odpadků národním parkem propluje a pokračuje dál Labem k Severnímu moři, zbývající část se zachytí na nejrůznějších místech zdejších říček. Správa každoročně vydá na likvidaci stovek kilogramů odpadků vylovených z řek řádově vyšší desetitisíce korun. Výdaje se v přijatelných mezích drží zejména proto, že se sběrem naplaveného odpadu často pomáhají dobrovolníci.

Ti se do pomoci zapojují jak v rámci jednorázových firemních nebo klubových akcí, tak i pravidelných sběrů, jako je tomu v případě iniciativy hráčů celosvětové hry Geocaching nazvané Cash In Trash Out (zkr. CITO). Právě „geocacheři“ se na první sběr odpadků do parku chystají již v příštím týdnu. Správa národního parku všem dobrovolníkům děkuje jak za sběr odpadků v minulosti, tak i za všechny akce budoucí.

Naše voda, dokumentární foto NP, autor Václav Sojka

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka