Prostějov díky novým měřidlům zlepší kontrolu spotřeby vody

Aktualizováno 13. října 2017 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

centrální dispečink havárií

Zamezit velkým únikům vody při haváriích a zlepšit přehled o spotřebě mají nová dálková měřidla, která budou v listopadu instalována na sedmi vodoměrech v budovách prostějovského magistrátu. Systém pomůže zachytit odchylky ve spotřebě vody, a to i v době, kdy je budova mimo provoz, řekla ČTK energetička magistrátu Kateřina Vosičková.

„Budeme mít k dispozici aplikaci, která přijímá každých 30 minut informace o spotřebě a ty nám zobrazí. Můžeme si nastavit minimum a maximum spotřeby vody, cokoliv, co bude mimo nastavenou hranici, je odchylka a systém pošle varovnou SMS,“ uvedla Vosičková. Podle ní tak lze velmi rychle odhalit případné havárie ve vodovodní síti magistrátních budov.

Měřiče, z nichž každý stojí 7500 korun, technici instalují na hlavní vodoměry a fungovat budou 24 hodin denně. „Budeme schopni odhalit nechtěné úniky vody – prasklé rozvody nebo protékající armatury. Zároveň budeme mít pravidelný přehled o spotřebách. Teď máme k dispozici pouze roční fakturace,“ uvedl náměstek primátorky Jiří Pospíšil (PéVéčko).

Na každý měřící modul lze podle Pospíšila připojit dálkový monitoring dalších komodit, jako je třeba elektřina, plyn a teplo. „Kromě magistrátu budou mít on-line monitoring vody i některé příspěvkové organizace, celkem je jich devět. Jestliže se systém osvědčí, budou tato dálková měřidla nasazena i na dalších odběrných místech,“ dodala Vosičková.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (dispečink havárií)

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace