Prohřešky v rybářství by měly projednávat jen obce, navrhují kraje

31. října 2011 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Rybářství a rybníkářství

IMG_6761 výlov výborný 2

Vláda zřejmě odsouhlasí předlohu Moravskoslezského kraje, podle níž by všechny prohřešky v rybářství měly projednávat a pokutovat výhradně obecní úřady s rozšířenou působností. Informoval o tom portál ceskamedia.cz.

Krajší politici zdůvodňují předlohu tím, že současný stav je neefektivní, zbytečně se vynakládají veřejné peníze a lidé musejí cestovat kvůli projednávání deliktů zbytečně daleko. „Občané, a to nejen pachatelé, nýbrž i svědci, jsou při takovém řízení zbytečně zatěžováni nutností cestovat do sídla kraje, přičemž správní orgán je povinen s tím spojené náklady svědkům hradit, uplatní-li je,“ napsali v důvodové zprávě.

Všechny pokuty by byly nově příjmem obcí, které je uloží. Krajské úřady by byly odvolacím orgánem. Z přestupkového zákona do zákona o rybářství by se měl podle novely přesunout prohřešek neoprávněného chytání ryb. Sankce za něj by se nezměnila.

Kabinet v návrhu stanoviska ale doporučuje neoprávněné chytání ryb zcela vypustit, protože zákon o rybářství už na takový přestupek pamatuje. Zákon navíc používá výhradně pojem lov. Předloha by také měla vyřešit situaci, který úřad by řízení s provinilcem vedl, pokud by se dopustil prohřešku v revíru nebo na rybníku v katastru více obcí s rozšířenou působností.

Moravskoslezský kraj vypracoval novelu z pověření asociace krajů. Ministerstvo zemědělství ČR podle důvodové zprávy uvedlo, že změnám nebude bránit.

Zdroj:http://www.ceskamedia.cz/article.html?id=410398

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství