Přehrada Kružberk je po generálce a zachycuje vodu z dešťů i Slezské Harty

12. ledna 2018 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

opravy Kružberk - IMG_1275_-_kopie

Vodní nádrž Kružberk má za sebou největší generální opravu od svého napuštění v roce 1957. Připomíná to deník blesk s tím, že oprava přehrady, která je zásobárnou pitné vody pro Opavu a Ostravu, vyšla na 77 milionů korun.

„Smyslem rekonstrukce bylo prodloužení životnosti vodního díla a zlepšení pevnostních a estetických vlastností namáhaných betonových konstrukcí postupně degradovaných vlivem klimatu,“ řekl dispečer státního podniku Povodí Odry Lubomír Jaroš. Kružberk je nyní napuštěný až po své přepady. Navíc musí zachycovat vodu z výše položené a mnohonásobně větší Slezské Harty, která prochází zátěžovou zkouškou. „V současné době manipulujeme s vodou dle schváleného manipulačního řádu,“ sdělil Jaroš.

Deštivé počasí a tání v horách vodohospodáře neděsí. „Předpovídané srážky v celkovém denním úhrnu do 10 mm nezpůsobí výrazný vzestup průtoků v korytech toků. Od pátku se předpovídá pozvolné ochlazování. Situaci máme pevně pod kontrolou,“ dodal Jaroš.

Zdroj: blesk.cz, ilustrační foto (opravy přehrady Kružberk) Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině