Povodí Moravy se už připravuje na ledochod na Bečvě

Aktualizováno 23. července 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

ledochod na Bečvě

Státní podnik Povodí Moravy zahájil v těchto dnech pravidelnou těžbu štěrků u loděnice v Přerově. Informovala o tom mluvčí podniku Gabriela Tomíčková s tím, že jde mimo jiné o přípravu koryta Bečvy na jarní pohyb ledů.

Akce podle mluvčí spočívá v odtěžení štěrkopískového nánosu v intravilánové části města Přerova. „Cílem je obnovit kapacitu průtočného profilu a zejména připravit koryto řeky na pravidelný jarní ledochod na Bečvě. Nánosy nejsou letos příliš velké, je to hlavně díky tomu, že jsme těžbu prováděli pravidelně v letech 2010 a 2011,“ podotýká Tomíčková.

Povodí předpokládá vytěžení asi 2 500 – 3 000 kubíků materiálu. Akce je projednána s dotčenými organizacemi a na její průběh dohlíží mimo jiné hydrobiologický dozor. Veškeré práce jsou prováděny podnikovou mechanizací.

„V příštím roce předpokládáme rozsáhlé odtěžení nánosu u Tyršova mostu v Přerově, kde stávající technologii rozhrnování do proudnice částečně pozměníme a větší část nánosu kompletně vytěžíme z koryta řeky,“ konstatovala mluvčí.

Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině