S posílením letošních investic z rozpočtu uspělo jen zemědělství

24. července 2017 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

opravy SVS

Ministerstvo zemědělství dostane z letošního rozpočtu navíc půl miliardy korun. Podle ČTK to vyplývá z materiálu o rozpočtovém posílení investic, který dnes vláda vzala na vědomí.

Resort podle Úřadu vlády splnil podmínky pro posílení investic z rozpočtu díky výstavbě vodovodů, kanalizací a čističek odpadních vod. Ministerstvo financí (MF), které materiál na vládu předložilo, obdrželo požadavky od devíti kapitol státního rozpočtu za zhruba šest miliard korun. Úřad následně posuzoval, zda návrhy splňují podmínky stanovené vládou. Pokud návrhy podmínky splnily, úřad vyhodnocoval, zda navrhované akce nelze řešit v rámci vlastních zdrojů kapitol.

Podmínky stanovila vláda v červnu. Vyplývá z nich, že navrhovaná akce musí být stavebního charakteru, je na ni vydáno stavební povolení, je stavebně připravená a musí se uskutečnit do konce letošního roku. V konkrétním investičním programu ještě musel být větší počet uchazečů o dotaci, než je program schopen pokrýt. „Podmínky stanovené vládou splnila pouze kapitola ministerstvo zemědělství. Zbývající kapitoly předmětné podmínky nesplnily, případně z analýzy MF vyplynulo, že navrhované akce lze řešit vlastními zdroji kapitol,“ uvedlo v materiálu MF.

Požadavky na navýšení investic vycházejí z faktu, že loni hospodaření státu skončilo v přebytku 62 miliard korun. Letos v dubnu vláda schválila, že přebytek půjde na umoření státního dluhu. Doprovodné usnesení umožňuje letos financovat některé projety.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace