Podíl plateb za vodné a stočné na výdajích domácností klesá

23. ledna 2018 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

mince - peníze - IMG_7072_-_kopie

Průměrná výše plateb za vodné a stočné v letošním roce se bude v ČR pohybovat mezi 86 až 88 korunami za kubík. Informoval o tom dnes na tiskové konferenci Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) ředitel SOVAK Oldřich Vlasák.

V porovnání s předchozím rokem tak jde o nižší procentní nárůst, než je předpokládaná výše inflace (2,9 procenta). Také díky tomu podíl plateb za vodné a stočné na výdajích domácností klesá. Ze zpráv Českého statistického úřadu (ČSÚ) „Vydání a spotřeba domácností – statistiky rodinných účtů“ vyplývá, že v roce 2016 činil průměrný roční náklad domácnosti za vodné a stočné na osobu 2 023 koruny. Tato částka představuje 1,24 procenta celkových čistých příjmů domácností (podle ČSÚ to bylo 163 000 korun) a poklesla oproti dvěma předchozím letům, kdy činila 1,26 procenta. Z porovnání s ostatními síťovými službami podléhajících regulaci rovněž vyplývá, že domácnosti ČR zaplatí za vodné a stočné třetinu výdajů za elektrickou energii a zhruba polovinu toho, co za dodávky plynu, teplo či mobilní telefon.

Takzvaná sociálně únosná cena vodného a stočného jsou podle EU dvě procenta příjmů domácností.

Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace