Piráti chtějí změnu zákona, má chránit pitnou vodu na Hodonínsku

21. února 2018 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

PMO těžba štěrk Bečva Přerov

Piráti navrhnou ve Sněmovně úpravu vodního zákona, která by mimo jiné ochránila zdroj pitné vody mezi Moravským Pískem na Hodonínsku a Uherským Ostrohem na Uherskohradišťsku. ČTK to dnes řekl poslanec Radek Holomčík z uvedené strany.

V místě chce soukromá firma těžit štěrkopísek, okolní obce protestují a bojí se znehodnocení vodního zdroje pro více než 100.000 lidí. O povolení rozhodne báňský úřad, který nyní posuzuje žádost o stanovení dobývacího prostoru pro těžbu. Podle Holomčíka se bude ve Sněmovně projednávat novela vodního zákona týkající se jiné oblasti, a proto Piráti předloží pozměňovací návrh. „Změna v našem návrhu zjednodušeně spočívá v tom, že by v chráněné oblasti přirozené akumulace vod byly některé činnosti automaticky zapovězené. Nyní má vláda právo něco zakázat. Pokud by prošla naše novelizace, bylo by to naopak. Činnosti by nebyly povolené a vláda by měla právo je výjimečně povolit,“ uvedl Holomčík, který z Hodonínska pochází. Podle poslance by úprava vedla k ochraně pitné vody u Moravského Písku, kde je na pomezí Jihomoravského a Zlínského kraje zdroj nazvaný Bzenec-komplex. Je pátý největší v zemi a zásobuje přes 100.000 obyvatel Hodonínska, Břeclavska, ale i části Kroměřížska.

V místě chce těžit firma František Jampílek. Báňský úřad zatím nerozhodl o její žádosti o stanovení dobývacího prostoru. Stanovení dobývacího prostoru je pouze první fází, jeho úspěšné dokončení je podmínkou pro podání žádosti o samotnou těžbu. Záporné stanovisko znamená zákaz těžby i bez podané žádosti.

Okolní obce sepsaly proti těžbě petici a tvrdí, že může vodu nenávratně znehodnotit. Riziko potvrdili i jihomoravští hygienici. V případě vydání souhlasu s těžbou se chtějí obce bránit soudně. Petici loni podepsal i bývalý premiér Bohuslav Sobotka, proti těžbě se postavil také Jihomoravský kraj.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda – těžba štěrku v řece Bečvě u Přerova

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině