Obec Nové Heřminovy podává kvůli přehradě ústavní stížnost

11. února 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Heřminovy 3 - most - symbol obce, který zůstane zachován, stejně jako všechn objekty na snímku

Jak už dříve portál Naše voda avizoval, vedení Nových Heřminov odmítající připravovanou stavbu přehrady podává ústavní stížnost proti zanesení vodního díla do Zásad územního rozvoje Moravskoslezského kraje. Nyní to potvrdilo zpravodajství České televize.

Ústavní stížnost je poslední šance, jak uchránit před nechtěnou stavbou územní plán obce, pro kterou jsou závazné záměry nadřízeného úřadu. Obec totiž neuspěla s návrhem na zrušení části územního plánu Moravskoslezského kraje týkající se stavby přehrady v Nových Heřminovech a přeložky silnice, která má být také zčásti zaplavena. Návrh zamítl loni v únoru krajský soud v Ostravě, kasační stížnost podaná Nejvyššímu správnímu soudu dopadla stejně. Soud to odůvodnil pasivitou obce v době projednávání krajského územního plánu v roce 2010.

Zastupitelé Nových Heřminov odmítají likvidaci části vesnice ve prospěch přehrady, která podle nich není nejlepší ani jedinou variantou protipovodňové ochrany. S tím souhlasí i mnozí ekologové. K odmítnutí jakýchkoliv kroků souvisejících s výstavbou vodního díla je opravňuje výsledek referenda z roku 2008, ve kterém se většina obyvatel vyslovila proti této stavbě. Proto nechtějí zahrnout vládou schválený záměr do územního plánu obce. Nejpozději do roku 2020 ho ale musí podle zákona sladit s tím krajským, ve kterém už přehrada je. „Obec s výstavbou přehrady nesouhlasí, proto hodláme využít všech zákonných prostředků včetně ústavní stížnosti,“ uvedl starosta Radek Sijka. Advokátka Petra Vráblíková dodala, že obec se brání potlačování práva na samosprávu, což je ústavní princip.

Povodí Odry, které stavbu přehrady připravuje, se neobává překážek ze strany obce ani dalšího soudu. „Myslím si, že nedojde ani k žádnému zdržení. Ústavní soud není instituce, která by přezkoumávala rozhodnutí nižších soudů, takže si myslím, že stížnost odmítne,“ řekl mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček. Ten už dříve také uvedl, že stavbu nezastaví ani neupravený územní plán vesnice. „Bylo by sice ideální, kdyby přehrada v územním plánu obce byla, stavět ale budeme moci i tak,“ řekl. Rozhodující totiž bude řízení na stavebním úřadu.

Povodí Odry už vykoupilo 90 procent pozemků a nemovitostí, kterých se stavba dotkne. Podle harmonogramu schváleného vládou by měly být všechny pozemky vykoupené do konce roku 2016, kdy by mělo být vydáno také stavební povolení. Stavba by podle ministra zemědělství Mariana Jurečky mohla začít v roce 2018.

Zdroj: Zpravodajství ČT 24, foto Naše voda – Nina Havlová (most Heřminovy)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy