Národní zemědělské muzeum prezentuje výstavu o historii piva

8. dubna 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Nápoje a voda v potravinách

zámecký pivovar - IMG_1983

Výstavu “O pivu – z chmelnice na náš stůl” si mohou zájemci prohlédnout v prostorách Národního zemědělského muzea (NZM) V Praze. Informoval o tom mluvčí NZM Lubomír Maršík.

Výstava mapuje bohatou historii, tradici i současnost českého pivovarnictví a seznamuje návštěvníky podrobně s hlavními pivovarskými surovinami – vodou, sladem a chmelem a se způsobem vaření piva od nejstarších dob až po dnešek. Expozice NZM přibližuje také počátky českého pivovarnictví v 10. – 11. století, rozvoj várečného práva při zakládání nových královských měst ve 13. století i reformy v pivovarnictví v 19. století. Všímá si i lidí pracujících v oboru, prvních sládků, cechu sladovníků, právovárečníků apod.

Na své autorské výstavě NZM prezentuje rovněž příbuzné obory, jako například ledařství a bednářství, které s pivovarnictvím neodmyslitelně souvisejí.  Kromě řady autentických předmětů a nářadí, jež se při výrobě piva, jeho uchovávání, přepravě a konzumaci používaly, lze spatřit také unikátní cechovní předměty, například kroj pražských sladovníků, ohromný ležácký sud a káď a dokonce samotnou varnu určenou pro minipivovary.

Dokumenty a obrazový materiál informují, vedle historie výroby piva, také o jeho druzích, skladování, dopravě i lidové slovesné kultuře a tvořivosti, která je spojena s konzumací piva od minulosti po dnešek. Celkovou atmosféru výstavy navozuje i rekonstrukce tyčové a drátěné chmelnice s panoramatickou projekcí v pozadí a v neposlední řadě i malá útulná hospůdka.

Hlavním sponzorem výstavy je státní podnik Budvar, záštitu nad akcí převzal ministr zemědělství ČR Marián Jurečka. Výstava je umístěna ve velkém sále NZM – západ ve 3. patře.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony