Na Kroměřížsku uhynuly stovky ryb, na vině je zřejmě močůvka

4. června 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

mrtvé rybyIMG_1297

V říčce Rusavě na Kroměřížsku v úterý uhynuly stovky ryb. Jak přitom informuje zlínská mutace deníku Mladá fronta DNES, hasiči se o nich dozvěděli až ve středu ráno, později však zjistili, že si někteří lidé všimli mrtvých ryb a zápachu už den předtím večer.

„Úhyn byl zjištěn poblíž ulice Holešovská v okrajové části Hulína, na úseku asi 150 metrů vodního toku se nacházelo několik stovek uhynulých ryb,“ uvedl krajský mluvčí hasičů Libor Netopil. Obdobnou situaci následně ohlásil i starosta sousedních Pravčic. Případem se začal zabývat odbor životního prostředí kroměřížské radnice. „Odebrali jsme vzorky na třech místech, čekáme na výsledky laboratorních testů. Ryby zřejmě otrávila močůvka. Podle starosty Pravčic, který v tomto oboru dříve pracoval, to podle charakteristického zápachu nejspíš byla kravská močůvka, ne prasečí,“ sdělil referent oddělení ochrany vod a prostředí Igor Hýbner.

Je pravděpodobné, že močůvku někdo do Rusavy vypustil, protože neměl povolení na její zaorání do pole a nechtěl platit za její oficiální likvidaci v čističce. Případem už se zabývá místní policie. „Hledáme původce nákazy, čekáme na výsledky chemických rozborů i vyčíslení škody,“ řekla kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová. Hledání viníka však zřejmě bude složité. „Je problém v časovém odstupu od vzniku nákazy. Je to smutné, ale teď už se asi nezjistí, odkud přišla,“ domnívá se Hýbner.

Zdroj: MF DNES, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství