Do Kamenice v Českém Švýcarsku vypluje 12 tisíc malých lososů

19. října 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Rybářství a rybníkářství

lososi v NP Švýcarsko - _MG_7641_Radek_Hovorka_King_Oscar

Ve středu 24. 10. 2012 vypustí příznivci a partneři programu Návrat lososů do říčky Kamenice v národním parku České Švýcarsko (NP) zhruba 12 tisíc malých ryb. Informoval o tom dnes mluvčí NP Tomáš Salov.

Podzimního vypouštění malých lososů se podle něj také letos mohou zúčastnit adoptivní rodiče, kteří zasláním dárcovské zprávy projekt podpořili. Ti mohou v den vypouštění přijít v deset hodin dopoledne ke Královskému smrku u Dolského mlýna. Pokud budou vybaveni holínkami, větší kuchyňskou naběračkou a menším vědrem, mohou si adoptované rybičky sami vypustit. „Adoptivní rodiče se společně s námi mohou těšit z okamžiku, kdy se malý losos vydá na svou cestu samostatnosti,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy NP, a dodává: “Pokud budou mít vypuštění lososi dostatek sil i potřebné štěstí, podniknou úspěšně pouť do moře a k nám do Kamenice se za několik let vrátí, aby příští generaci založili již bez pomoci člověka.”

„Z vypouštění lososů se stala milá tradice, na kterou se vždy těšíme jak my, tak adoptivní rodiče. Každoroční vyvrcholení snahy je zároveň příležitost strávit příjemný den v krásné podzimní krajině ČeskéhoŠvýcarska, kde se setkávají všichni, kterým na návratu lososů do českých řek záleží,“ zve na akci zástupce hlavního partnera projektu, Radek Hovorka ze společnosti King Oscar.

Ideálním výchozím místem pro adoptivní rodiče je parkovištěu hotelu Lípa ve Vysoké Lípě na Jetřichovicku. Po modře značené turistické cestě se dostanou k Dolskému mlýnu a odtud k blízkému rozcestí u Královského smrku. Cesta k místu vypouštění vede středně náročným terénem, zdolat ji lze za dvacet až třicet minut.

Projekt Návrat lososů vznikl v roce 2008 jako společná aktivita Správy NP, Českého rybářského svaz, obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko a norské značky konzervovaných ryb King Oscar. Stěžejní aktivitou projetu je podzimní vypouštění malých lososů do toku říčky Kamenice v NP České Švýcarsko. Jeho smyslem je zapojení veřejnosti do unikátního reintrodukčního programu možností adopce “vlastního” lososa obecného. Projekt tak pomáhá šířit myšlenku spoluodpovědnosti za stav prostředí, které je životním prostorem nejen pro člověka, ale také pro množství jiných druhů, z nichž celá řada patří k druhům silně ohroženým, případně byly v minulosti člověkem již vyhubeny.

Naše voda

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství