Jince požádají o dotaci na rekonstrukci úpravny vody

Aktualizováno 14. ledna 2018 | Rubrika: Vodovody a kanalizace

Jince-nadrazi

Jince na Příbramsku chtějí požádat o dotaci na rekonstrukci úpravny vody, kterou převzaly od armády po zrušení brdského vojenského újezdu. Zároveň mají v plánu rozvést vodu po osadách Rejkovice a Běřín.

Podle projektantů to bude investice za 350 milionů korun, řekl ČTK starosta Josef Hála (KSČM).

Sehnat peníze na tak nákladnou akci nebude jednoduché. Z rozpočtového určení daní dostává více než dvoutisícový městys přibližně desetinu částky, která je na rekonstrukci zapotřebí. „Chtěli bychom využít jedné z posledních možností a získat dotaci od Státního fondu životního prostředí, respektive z evropských peněz,“ uvedl Hála.

Úpravna podle něj funguje od 50. let 20. století a je ve špatném stavu. Vodovodní infrastruktura po zrušení vojenského újezdu počátkem roku 2016 přešla ze státu na obce. Jincům tak přibyla starost o úpravnu vody, vodojemy a tři desítky kilometrů vodovodního potrubí. Městys může díky tomu snížit náklady na výrobu a distribuci vody, na druhou stranu musí počítat s většími investicemi do oprav.

Podle zákona o zrušení újezdu zůstal armádní majetek ve vlastnictví státu, ale právě s výjimkou staveb a technických zařízení s příslušenstvím pro čerpání vody či komunikací pro zabezpečení obslužnosti obcí.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons, Honza Groh

Související rubriky: Vodovody a kanalizace