Fotoreportáž: Světový den vody 2018 v Lidicích

Aktualizováno 23. března 2018 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Lidice Morana - DSC00189

K oslavám letošního Světového dne vody se připojil trochu netradičně také Památník Lidice, a to hned třemi akcemi – vynášením Morany, vyhlášením celosvětové výtvarné soutěže pro děti s tématikou vody a křtem publikace o lidických pozůstalých, kterého se zhostil předseda představenstva Svazu vodního hospodářství Petr Kubala. Foto – klikni zde!

Do Lidic se proto vypravila také redakce portálu Naše voda a připravila pro vás krátkou fotoreportáž, zaměřenou především na vynášení Morany. Tento v minulosti tradiční, dnes už ale téměř zapomenutý zvyk vítání jara symbolizovaný vynášením smrti v podobě Morany, která je vhozena do potoka, oživily lidické děti i sám Petr Kubala, jak je vidět z doprovodného snímku.

S vodou pojí Lidice také někdejší rybník, který byl spolu s likvidací vesnice v roce 1942 zlikvidován také. Dodnes je ale na místě bývalého rybníka mokřad, který je také symbolem – totiž, že stejně jako nelze zničit lidskou paměť a vzpomínky na lidské osudy, nelze zničit ani vodu. V současné době je v Lidicích nově vybudovaný rybník a pietním územím protéká Lidický potok, v plánech současného vedení Památníku Lidice je ale původní rybník obnovit.

O zmiňované nejstarší výtvarné celosvětové soutěži pro děti s tématikou vody připravujeme další fotoreportáž, v níž nahlédneme do archivu letošních, téměř 30 000 zaslaných příspěvků dětí z celého světa, z nichž 1 200 bude od konce května vystaveno v lidické galerii.

Naše voda, foto a fotoreportáž Naše voda – Nina Havlová

 

 

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy