Fakulta rybářství bude mít vědeckou laboratoř v Číně

30. března 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

FROV České Budějovice - IMG_6674

Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (FROV) bude mít v Číně vlastní laboratoř zaměřenou na ochranu ryb a biotechnologie. Informovala o tom mediální zástupkyně FROV Gabriela Bechynská.

Laboratoř bude FROV provozovat partnersky ve spolupráci s Výzkumným ústavem rybářství řeky Jang-c’-ťiang Čínské rybářské akademie věd. Uvedené instituce již podle Bechynské uzavřely příslušnou čtyřletou smlouvu. Její součástí je i dohoda o výměně akademických pracovníků a realizaci dlouhodobých stáží včetně studentských. Jihočeská univerzita tak bude mít ve světě svou třetí výzkumnou stanici. První vede na Papui-Nové Guineji známý český biolog Vojtěch Novotný, druhá se nachází v centrální části souostroví Špicberky v Severním ledovém oceánu. Obě tato pracoviště slouží českým vědcům jako terénní základny pro především biologické a klimatické terénní výzkumy.

„Ekonomicky silné postavení Číny umožňuje této zemi investovat do vědeckého výzkumu nemalé prostředky,“ říká děkan FROV Otomar Linhart. „Stávající ekologické znečištění země je přitom značné, proto se čistota vodních zdrojů společně s ochranou biodiverzity staly v současné době klíčovým vědeckým směrem. Zřízení společné laboratoře je pro nás sice novinkou, vědecká spolupráce a výměna studentů mezi našimi ústavy už ale funguje déle, přesně od roku 2005,“ dodává Otomar Linhart a připomíná například společný projekt zaměřený na zmrazování spermatu u jeseterů, studium dvou čínských doktorandů ve Vodňanech v letech 2008 – 2011 a společný projekt z let 2012 – 2014 zaměřený na analýzu znečišťujících látek ve vodním ekosystému řeky Jang-c’-ťiang.

Prostředky na provoz laboratoře ve stávajících prostorách čínského a českého partnera poskytnou obě pracoviště v závislosti na jejich dostupnosti. Očekává se, že na vědeckou činnost budou pracovníci získávat a spravovat finance získané z národních grantových agentur i od mezinárodních grantových poskytovatelů. Laboratoř bude mít ve svém vedení jednoho českého a jednoho čínského vědce. Podle svých deklarovaných cílů se zaměří především na aktivní výzkum umělé reprodukce ryb, zachování genetických zdrojů a rozvoj nových technologií u komerčně významných druhů stejně jako u těch ohrožených. Obě strany budou provádět výzkum s cílem rozvoje využití nových technologií v oblasti environmentální toxikologie a industrializace chovu ryb.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství