Euro Agras zaplatí 250.000 Kč za vypouštění vody z mytí brambor

Aktualizováno 30. listopadu 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

bram

Firma Euro Agras dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 250.000 korun za vypouštění odpadní vody z mytí a vaření brambor v Jihlavě – Herolticích do potoka bez platného povolení.

Znečištění zasáhlo zhruba 800 metrů potoka, uvedl v dnešní tiskové zprávě ředitel havlíčkobrodského inspektorátu ČIŽP Jan Panský. Společnost chybu uznává a udělala opatření, aby se záležitost neopakovala. Proti sankci se neodvolala. ČTK to řekl její jednatel Vlastimil Rasocha.

Firma podle zjištění inspekce vypouštěla vodu z provozu na zpracování brambor do Heroltického potoka bez povolení vodoprávního úřadu nejméně od roku 2015. Inspektoři to zjistili letos v červnu. „Provozovatel takto nelegálně vypustil přes 20.000 metrů krychlových odpadních vod,“ uvedl Panský.

Od roku 2015 do letošní kontroly podle inspekce firma také nedělala žádné rozbory, jimiž by zjišťovala míru znečištění v odpadních vodách, jak jí ukládá zákon. „Odebrali jsme několik vzorků a ty prokázaly, že přípustné limity pro znečištění v povrchových vodách byly překročeny v některých ukazatelích dvacetkrát až padesátkrát,“ uvedl Panský.

Podle vyjádření společnosti byla voda po mytí brambor určených na jídlo znečištěna hlínou a neobsahovala jedovaté látky.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons,  fir0002 |

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony