Dyje má v Bulharech nově dvě koryta, staré bude brzy zasypáno

Aktualizováno 22. ledna 2015 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Prevence povodní, voda v krajině

bulhar

V Bulharech na Břeclavsku má řeka Dyje nově dvě koryta. Druhé vyhloubili v uplynulých dnech dělníci těžkou technikou. Je asi 500 metrů dlouhé, 30 metrů široké a pět hluboké.

Původní rameno řeky zavezou kamením a hlínou do tří týdnů. Práce jsou součástí projektu na zpevnění svahu v Bulharech, na kterém stojí 14 rodinných domů, řekl ČTK tamní starosta Jiří Osička. Dílo si vyžádá 84 milionů korun.

Většinu nákladů uhradí EU. Obec projekt spolufinancuje zhruba dvanácti miliony korun. Vše by mělo být hotovo do dubna. „Teď se začne staré koryto řeky, které břeh podemílá, zavážet. Tím, že tok přesuneme, vodu z této problematické oblasti zcela odvedeme,“ uvedl starosta.

Dělníci nejprve vytvoří hráz v Dyji tak, aby do starého koryta nepřitékala voda. Pak do něj navezou asi 11.000 kubických metrů kamene, který překryje 30.000 kubických metrů půdy. Následně v bývalém korytě a na uvolněném svahu vzniknou terasy, které stráň zpevní. Nové praskliny se na ní objevily loni v září při deštích.

Na Břeclavsku se tehdy se sesuvy půdy potýkaly nedaleké Dolní Věstonice, Pavlov i Strachotín. Obyvatelé tří ze 14 ohrožených domů v Bulharech se z nich museli na téměř měsíc vystěhovat. Pak hasiči zpevnili nejspodnější část svahu kamenem. Práce vyšly na 19 milionů korun. Byla to ale jen první pomoc.

„Naštěstí jsme již měli v té době připravený projekt na celkové zpevnění stráně, na který se nám koncem loňského roku podařilo získat evropské dotace,“ dodal Osička.

Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons, RomanM82

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině